Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է «Բենք օֆ Չայնա»-ի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է չինական «Բենք օֆ Չայնա» բանկի նախագահ Լիու Լիանգին: «Բենք օֆ Չայնան» ակտիվների ծավալով չորրորդ ամենամեծ բանկն է աշխարհում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարները, այդ թվում` ենթակառուցվածքների, կրթության, փոքր ու միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ)  և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրման հնարավորությունները: Լիու Լիանգը, շեշտելով Հայաստանի աշխարհագրական գրավիչ դիրքը և բիզնեսի զարգացման համար առկա բարենպաստ միջավայրը` պատրաստակամություն է հայտնել խորացնել հետագա համագործակցությունը, այդ թվում` «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում: Տիգրան Ավինյանը բանկի նախագահին հրավիրել է Հայաստան` հնարավոր համատեղ նախաձեռնությունները քննարկելու համար:
Հանդիպման ավարտին կողմերը` ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանի և «Բենք օֆ Չայնա»-ի Կատարի մասնաճյուղի տնօրենի, ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր: Դրա շրջանակներում կողմերը ցանկություն են հայտնել ստեղծել մեխանիզմներ՝ Հայաստանի և Չինաստանի ՓՄՁ-ների փոխադարձ ներդրումները և առևտուրը սպասարկելու համար, ձևավորել հարթակ՝ ՓՄՁ-ների միջսահմանային համընկնումային գործունեությունը խրախուսելու համար, ինչպես նաև համատեղ ուսումնասիրել համագործակցության և ծառայությունների նոր մոդելներ՝ ՓՄՁ-ների համագործակցությանն աջակցելու նպատակով:

Вице-премьер Тигран Авинян встретился с председателем “Бенк оф Чайна”
В столице Китая Пекине вице-премьер Армении Тигран Авинян 6 ноября встретился с председателем Китайского банка “Бенк оф Чайна” Лиу Лиангом. “Бэнк оф Чайна” – четвертый банк в мире по объему активов.
Как сообщили «Арменпресс» в офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, в ходе встречи вице-премьер представил перспективы экономического развития Армении, в том числе возможности внедрения инфраструктур, образования, малого и среднего бизнеса и высоких технологий. Лиу Лианг, подчеркнув привлекательное географическое положение Армении и благоприятную среду для развития бизнеса, выразил готовность углубить дальнейшее сотрудничество, в том числе в рамках инициативы “Один пояс, один путь”. Тигран Авинян пригласил председателя банка в Армению для обсуждения возможных совместных инициатив.
В конце встречи стороны в лице замминистра экономики Вароса Симоняна и директора катарского филиала “Бенк оф Чайна” подписали Меморандум о взаимопонимании. В рамках этого соглашения стороны выразили желание создать механизмы для взаимных инвестиций и торговли между МСП Армении и Китая, сформировать платформу для поощрения трансграничной деятельности МСП, а также рассмотреть новые модели сотрудничества и услуг с целью содействия сотрудничеству между МСП обеих стран.