Արցախում մեկնարկել են հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ. ներգրավված է շուրջ 10.000 զինծառայող
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաձայն Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի 2019թ. պատրաստության պլանի, հունիսի 17-ին՝ ՊԲ մի շարք զորամասերի և զորատեսակների ներգրավմամբ մեկնարկել են հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, համաբանակային կարևորության միջոցառումը, որում ընդգրկված են շուրջ 10.000 զինծառայող, 200-ից ավելի հրետանային համակարգեր, մոտ 150 զրահատեխնիկա, 50-ից ավելի ՀՕՊ համակարգեր, ավելի քան 400 ավտոտեխնիկա և այլ շարժակազմեր, կշարունակվի մինչև հունիսի 20-ը:
Հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների ընթացքում հիմնական շեշտադրում է արվելու գիշերային պայմաններում զորքերի գործնական խնդիրների կատարման վրա, ինչպես նաև նախատեսվում է մշակել մարտավարության նոր դրվագներ:
Զորախաղերին փորձարկվելու են բարձր տեխնոլոգիաներով համալրված հետախուզական և կառավարման համակարգեր, զինատեսակների նոր նմուշներ:

В Арцахе начались командно-штабные учения: участвуют около 10 тысяч военнослужащих
Согласно плану готовности Вооруженных сил Республики Арцах, 17 июня начались командно-штабные учения с привлечением ряда воинских частей и родов войск Армии обороны НКР.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе МО НКР, мероприятие, в котором принимают участие около 10 тысяч военнослужащих, более 200 артиллерийских систем, около 150 бронетехники, более 50 систем ПВО, более 400 единиц автотехники и других подвижных составов, продолжится до 20 июня.
В ходе командно-штабных учений основное внимание будет уделено выполнению практических задач войск в ночных условиях, а также планируется разработать новые эпизоды тактики.
На военных играх будут испытаны системы разведки и управления, оснащенные высокими технологиями и новые образцы оружия.