Նախարարությունը հավելյալ ֆինանսավորում ստանալու դեպքում նախատեսում է բուժօգնությունն անվճար դարձնել մինչև 18 տարեկանների համար
Նախարարությունը հավելյալ ֆինանսավորում ստանալու դեպքում նախատեսում է
բուժօգնությունն անվճար դարձնել մինչև 18 տարեկանների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ծրագրերի թերակատարումը լրացնելու և նոր ծրագրեր սկսելու համար ակնկալում է պետբյուջեից հավելյալ մոտ 45 մլրդ դրամի գումար: Գումարի առկայության դեպքում նախատեսում են բուժօգնությունն անվճար դարձնել մինչև 18 տարեկանների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Բյուջեն այս տարի արդեն 9 մլրդ դրամով ավելացել է: Մեր միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերով, որ ընդունվել էր անցյալ տարվա ամռանը, արդեն նախատեսված է, որ 2020-ի բյուջեն ևս 16 մլրդ դրամով պետք է ավելացվի, ինչն աննախադեպ թիվ է Հայաստանի անկախ պատմության ընթացքում: Բայց մենք դրանով էլ չենք բավարարվում, պահանջելու ենք շատ ավելացում, մեր հավելյալ պահանջը 45 մլրդ դրամ է: Դրանք գնալու են տարբեր ուղղություններով` թե ծրագրերի թերֆինանսավորումը փակելուն, թե նոր ծրագրերի ավելացմանը: Ցանկություն կա անվճար բուժօգնությունը երեխաների համար դարձնել մինչև 18 տարեկան, ոչ թե 7 տարեկան»,-ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ ցանկություն ունեն անվճար բուժօգնություն ստացողների շարքում ներառել նաև այն կենսաթոշակառուներին, որոնք ոչ հաշմանդամության կարգ ունեն, ոչ էլ աղքատության նպաստի համակարգում են գրանցված: Նախարարությունը հավելյալ բյուջեի առկայության դեպքում նախատեսում է ավելացնել նաև ուռուցքաբանական հիվանդությունների վրա ծախսվող գումարը:

При получении дополнительного финансирования министерство планирует сделать медицинскую помощь бесплатной и для детей до 18 лет
При получении дополнительного финансирования министерство планирует сделать
медицинскую помощь бесплатной и для детей до 18 лет
Министерство здравоохранения Армении для дополнения недостатков программ и начала новых программ ожидает прибавления из госбюджета суммы около 45 млрд драмов. При наличии суммы планируется сделать медицинскую помощь бесплатной и для детей до 18 лет. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
“Бюджет в этом году увеличился на 9 млрд драмов. По нашим среднесрочным расходным программам, принятым летом прошлого года, уже предусмотрено, что бюджет 2020 года должен быть увеличен еще на 16 млрд драмов, что является беспрецедентной цифрой в истории независимой Армении. Но мы этим не удовлетворимся, потребуем большего увеличения, наше дополнительное требование - 45 млрд. драмов. Они пойдут по разным направлениям – как на дофинансирование программ, так  и на разработку новых.  Есть желание медицинскую помощь сделать бесплатной детям до 18 лет, а не 7”, - сказал министр.
Он отметил, что у них есть желание включить в число получающих бесплатную медицинскую помощь пенсионеров, которые не имеют ни категории инвалидности и не зарегистрированы в системе пособия по бедности. При наличии дополнительного бюджета министерство планирует увеличить расходы и на онкологические заболевания.