Միջազգային Բուքերյան մրցանակի դափնեկիր Է դարձել օմանցի գրող Ջոխա Ալհարթին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղինակավոր Միջազգային Բուքերյան մրցանակի 2019 թվականի դափնեկիր Է դարձել օմանցի գրող Ջոխա Ալհարթին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է մրցանակի կազմկոմիտեի կայքում: Գրողը մրցանակին արժանացել Է «Երկնային մարմիններ» վեպի համար:
Նշվում Է, որ 50 հազար ֆունտ ստեռլինգ կազմող մրցանակը, «որը գնահատում Է ամբողջ աշխարհում թարգմանված գեղարվեստական գրականության լավագույն աշխատանքները», հավասարապես բաժանվել Է Ալհարթիի եւ թարգմանիչ Մերիլին Բուտի միջեւ: «Ջոխա Ալհարթին առաջին կին վիպասանն Է Օմանից, որի գիրքը թարգմանված Է անգլերեն, Պարսից ծոցի երկրներից մրցանակն ստացած առաջին հեղինակը»,- ասվում Է մրցանակի կայքում: Նշվում Է, որ Ալհարթին եւս երկու վեպերի, կարճ պատմվածքների երկու հավաքածուների եւ երեխաների համար գրքի հեղինակ Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лауреатом международной Букеровской премии стала писательница из Омана
Писательница из Омана Джоха Альхартхи (Jokha Alharthi) стала лауреатом престижной международной Букеровской премии (Man Booker International Prize) 2019 года, сообщается на сайтеоргкомитета премии.
Писательница удостоена премии за роман "Небесные тела" (Celestial Bodies). Отмечается, что приз в 50 тысяч фунтов стерлингов, "который оценивает лучшие работы переведенной художественной литературы по всему миру", разделен поровну между Альхартхи и переводчиком Мэрилин Бут,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Джоха Альхартхи, первый романист-женщина из Омана, (чья книга - ред.) переведена на английский, первый автор из стран Персидского залива, получивший премию", - сообщается на сайте премии.
Отмечается, что Альхартхи является автором еще двух романов, двух сборников коротких рассказов и книги для детей.