Հունաստանի կառավարությունը մեծապես հետաքրքրված է հայ-հունական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմամբ
Հունաստանի կառավարությունը մեծապես հետաքրքրված է հայ-հունական տնտեսական
հարաբերությունների զարգացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նանսի Էվա Վրայլանը կարևորեց հայ-հունական տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, երկու երկրների գործարար կապերի ամրապնդումն ու գործարարների հանդիպումները:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառմանը ներկա էին Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության միջազգային տնտեսական հարաբերությունների և զարգացման համագործակցության գլխավոր քարտուղար Իոաննիս Բրաչոսը, Աթենքի առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր խորհրդի անդամ և բիզնես-խորհրդատվության բաժնի պետ Դիմիտրիս Դիմիտրիուն, Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Անդրանիկ Ալեքսանյանը և այլք:
«Անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի խթանենք հայ-հունական տնտեսական հարաբերությունները, ամրապնդենք մեր գործարար կապերը: Այս միջոցառմամբ ցանկանում ենք ցույց տալ, որ Հունաստանի կառավարությունը մեծապես հետաքրքրված է այս հարաբերություններով, այդ նպատակով այստեղ է Հունաստանի միջազգային տնտեսական հարաբերությունների և զարգացման համագործակցության գլխավոր քարտուղարը»,- ասաց դեսպանը:
Միջոցառման ընթացքում ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր Երևանի և Աթենքի առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև:
Գործադիր համաժողովի երկրորդ մասն անցավ երկուստեք հանդիպումներով (B2B ձևաչափով): Մեկ տասնյակ հունական ընկերությունների հետ համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու համար ցուցակագրվել էին ավելի քան 50 հայկական ընկերություններ: Հունական ընկերությունները հիմնականում ներկայացնում էին շինարարության, քիմիական և կոսմետիկ միջոցների, ձիթապտղի յուղի արտադրության և արևային էներգետիկայի ոլորտները:

Правительство Греции очень заинтересовано в развитии армяно-греческих экономических отношений
Чрезвычайный и Полномочный Посол Греции в Армении Нафсика Нанси Эва Врайлан отметила важность развития армяно-греческих экономических отношений, укрепления деловых связей между двумя странами и встреч предпринимателей.
Как сообщает «Арменпресс», на мероприятии присутствовали генеральный секретарь Министерства иностранных дел Греции по международным экономическим отношениям и развитию Иоаннис Брачос, член Исполнительного совета Торгово-промышленной палаты Афин и начальник отдела бизнес-консалтинга Димитрис Димитриу, президент Торгово-промышленной палаты Еревана Андраник Алексанян и другие.
“Мы сделаем все, чтобы стимулировать армяно-греческие экономические отношения, укрепить наши деловые связи. Этим мероприятием мы хотим показать, что правительство Греции очень заинтересовано в этих отношениях, с этой целью здесь находится Генеральный секретарь по сотрудничеству в международных экономических отношениях и развитию Греции”, - сказала посол.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о взаимопонимании между Торгово-промышленными палатами Еревана и Афин. Во второй части исполнительного форума состоялись двусторонние встречи (в формате B2B). Для обсуждения возможностей сотрудничества с десятью греческими компаниями были зарегистрированы более 50 армянских компаний. Греческие компании в основном представляли сферы строительства, химических и косметических средств, производства оливкового масла и солнечной энергетики.