Գրոսմայստեր Սամվել Տեր-Սահակյանը հաղթեց Վերգանիի գավաթի խաղարկությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրոսմայստեր Սամվել-Տեր-Սահակյանը գերազանց հանդես եկավ Իտալիայի միջազգային մրցաշարում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Իտալիայում կայացավ «Վերգանիի Գավաթ» միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցում էին 17 երկրների 42 շախմատիստ, այդ թվում՝ 12 գրոսմայստեր: Մրցաշարի մասնակիցների թվում էին հանրահայտ գրոսմայստերներ Ալեքսեյ Դրեևը և Բաադուր Ջոբավան:
Մրցաշարում Հայաստանը ներկայացնում էին գրոսմայստերներ Սամվել Տեր-Սահակյանը և Զավեն Անդրիասյանը: Վերգանիի գավաթի խաղարկությունում հաջող հանդես եկավ գրոսմայստեր Սամվել Տեր-Սահակյանը, որը տոնեց 4 հաղթանակ, 5 պարտիա ավարտեց հաշտությամբ և 6.5 միավորով միանձնյա զբաղեցրեց առաջին հորիզոնականը: Տեր-Սահակյանը նաև 10 կետով բարելավեց իր անհատական վարկանիշը:
2-րդ հորիզոնականը 6 միավորով զբաղեցրեց Վիտալի Բերնադսկին, իսկ Ալեքսեյ Դրեևը նույնքան միավորով եզրափակեց լավագույն եռյակը:

Гроссмейстер Самвел Тер-Саакян победил в розыгрыше кубка Вергани
Гроссмейстер Самвел Тер-Саакян отлично выступил на международном турнире Италии. По сообщению «Арменпресс», в Италии состоялся международный турнир “Кубок Вергани”, в котором принимали участие 42 шахматиста из 17 стран, в том числе 12 гроссмейстеров. В числе участников были также известные гроссмейстеры Алексей Дреев и Баадур Джобаван.
Армению в турнире представляли гроссмейстеры Самвел Тер-Саакян и Завен Андриасян. Удачно в розыгрыше кубка Вергани выступил Самвел Тер-Саакян, который одержал 4 победы, 5 партий завершил ничьей и с 6,5 очками занял первую горизонталь. Тер-Саакян также на 10 пунктов улучшил свой личный рейтинг.
Второе место с 6 очками занял Виталий Бернадский, а Алексей Дреев с тем же количеством очков завершил тройку лучших.
Завен Андриасян одержал 2 победы и 7 партий закончил в ничью. Он занял 8-е место в турнирной таблице.