Թրամփը հանրապետականների համար շատ հաջող Է համարել Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունները հաջող Էին Հանրապետական կուսակցության համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ-ի հանրապետական ղեկավարը գրել Է Twitter-ում:
«Հսկայական հաջողություն այսօր: Շնորհակալություն ձեզ բոլորիդ»,- գրել Է Թրամփը: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի կենտրոնական հեռուստաալիքները հայտնել են, որ Դեմոկրատական կուսակցությունը հսկողություն Է հաստատել Ներկայացուցիչների պալատի նկատմամբ, իսկ Հանրապետականները պահպանել են մեծամասնությունը Սենատում: CNN հեռուստաալիքը հայտնել Է, որ նախագահ Թրամփը եւ նրա խորհրդականներն առայժմ «լավ տրամադրություն» ունեն՝ հետեւելով միջանկյալ ընտրությունների ելքի կանխատեսումներին: Նրա տվյալներով՝ ամբողջ տեղեկատվությունը հոսում Է «օպերատիվ շտաբ», որը նախագահի համար կազմակերպվել Է Սպիտակ տան արեւմտյան թեւում:
ԱՄՆ-ում նոյեմբերի 6-ին անցկացվել են միջանկյալ ընտրություններ, որոնց արդյունքում վերընտրվելու են 100 սենատորներից 35-ը, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի բոլոր 435 անդամները, նահանգների ու տարածքների 39 նահանգապետներ, ինչպես նաեւ նահանգների օրենսդրական ժողովների 6073 անդամներ, դատավորներ ու դպրոցական օկրուգների խորհուրդների անդամներ: Ընտրությունները միջանկյալ են անվանում, քանի որ դրանք տեղի են ունենում վերջին նախագահական ընտրություններից երկու տարի անց եւ 2020 թվականին կայանալիք հաջորդ ընտրություններից երկու տարի առաջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что прошедшие промежуточные выборы в Конгресс были успешными для Республиканской партии
Трамп заявил, что прошедшие промежуточные выборы в Конгресс были успешными для
Республиканской партии
Президент США Дональд Трамп заявил, что прошедшие промежуточные выборы в Конгресс были успешными для Республиканской партии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом американский лидер-республиканец написал в Twitter.
"Огромный успех сегодня. Спасибо всем вам!" - написал американский лидер. Ранее центральные телеканалы США сообщили, что Демократическая партия взяла контроль над Палатой представителей, а республиканцы сохранили большинство в Сенате.
Телеканал CNN сообщил, что президент Трамп и его советники пока пребывают в "хорошем настроении", наблюдая за прогнозами исхода промежуточных выборов. Вся информация стекается в "оперативный штаб", организованный для президента в западном крыле Белого дома.
Во вторник в США состоялись промежуточные выборы. В результате этого голосования были переизбраны 35 из 100 сенаторов, все 435 членов Палаты представителей Конгресса, 39 губернаторов штатов и территорий, а также 6073 члена законодательных собраний штатов, судьи и члены советов школьных округов. Промежуточными они называются потому, что проводятся через два года после предыдущих президентских выборов и за два года до следующих.