ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոփոխության հարցը այս պահին որևէ կերպ կարգավորված չէ. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոփոխության հարցն այս պահին որևէ կերպ կարգավորված չէ, և դրան են ուղղված անցկացվող խորհրդակցությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 6-ին ԱԺ-ում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը:
Պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հետարքրվեց, թե նոյեմբերի  8-ին Աստանայում տեղի ունենալիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում արդյոք քննարկվելո՞ւ է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածության հարցը: «Քվոտան դեռևս պատկանում է  Հայաստանին: Վերլուծաբանների շրջանակում տեսակետներ կան, թե Հայաստանից թեկնածու չի առաջադրվելու, կամ էլ թեկնածությունը հնարավոր չէ, որ հաստատվի»,-նշեց պատգամավորը:
Փոխնախարարը նշեց, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը քննարկվում է հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից ԱԳ նախարարների խորհրդի ներկայացմամբ կամ առաջարկությամբ: «Գլխավոր քարտուղարների փոփոխության հարցը որևէ կերպ կարգավորված չէ: Եվ հենց դրան են ուղղված այն խորհրդակցությունները, որոնք իրականանում են»,-ասաց փոխնախարարը:
Յուրի Խաչատուրովը նոյեմբերի 2-ին ազատվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից:

Replacement process of CSTO Secretary General is totally unregulated at this moment, says foreign ministry
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. The issue of replacing a CSTO Secretary General isn’t anyhow regulated at this moment and the ongoing consultations are aimed for this matter, deputy foreign minister Garen Nazarian said in parliament today.
MP Naira Zohrabyan (Tsarukyan faction) asked whether the November 8 CSTO summit in Astana will debate the appointment of a new Secretary General.
“The quota still belongs to Armenia. There are opinions among analysts stating that Armenia will not nominate a candidate, or that the candidature is impossible to get confirmed,” Zohrabyan said.
Nazarian noted that the appointment of a Secretary General is discussed by the Collective Security Council at the recommendation or submission of the foreign ministerial council.
“The replacement issue of a Secretary General isn’t anyhow regulated. And the ongoing consultations are directed for this very thing,” he said.
Collective Security Treaty Organization (CSTO) Secretary-General Yuri Khachaturov, an Armenian general, was removed from office on November 2.