Կանադայի վարչապետը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով
Կանադայի վարչապետը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է միայն խաղաղ
բանակցությունների ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադան կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցային գործընթացի միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ վարչապետի ու Կանադայի վարչապետի համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
«Կանադան կոչ է անում շարունակել խաղաղ բանակցությունները: Հուսով ենք, որ հարցը խաղաղ կհանգուցալուծվի: Կոչ ենք անում նաև շարունակել միջազգային գործընթացը: Հուսանք, որ խնդիրը կլուծվի ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների»,- ասաց Թրյուդոն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Կանադայի վարչապետի հետ զրույցում նրան հայտնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած պայմանավորվածությունների մասին:
«Ես Կանադայի վարչապետին տեղյակ պահեցի Ալիևի հետ մեր ունեցած պայմանավորվածությունների վերաբերյալ: Ղարաբաղի հարցի շուրջ, իհարկե, բանակցությունները տեղի են ունենում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, բայց կարևոր է, որ մեր գործընկերներն էլ տեղյակ լինեն այդ գործընթացներին: Մենք հակամարտության լուծումը տեսնում ենք միայն բանակցությունների ու խաղաղ կարգավորման ճանապարհով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министр Канады видит урегулирование карабахского конфликта только путем мирных переговоров
Премьер-министр Канады видит урегулирование  карабахского конфликта  только путем мирных переговоров
Премьер-министр Канады видит урегулирование карабахского конфликта только путем мирных переговоров.
Как передает Арменпресс, об этом Джастин Трюдо сказал в ходе совместной пресс-конференции с Николом Пашиняном.
«Канада призывает продолжить мирные переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Мы надеемся, что этот вопрос будет разрешен мирным путем. Мы также призываем продолжать международный процесс.Надеюсь, проблема будет решена на благо жителей региона», - сказал Трюдо.
Премьер Армении Никол Пашинянотметил, что во время встречи с Трюдо он проинформировал его о своих договоренностях с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Я проинформировал премьер-министра Канады о наших договоренностях с Алиевым.Конечно, переговоры по карабахскому вопросу происходят в рамках Минской группы ОБСЕ, но важно, чтобы наши партнеры тоже были проинформированы об этих процессах.Мы видим разрешение конфликта только путем переговоров и мирного урегулирования», - сказал Пашинян.