Դատախազությունը ԱՄՆ-ի կողմից հետախուզվող և Հայաստանում ձերբակալված թուրքին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների իրավապահների կողմից հետախուզվող, ազգությամբ թուրք Քևին (Քեմալ) Օքսուզին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել առաջին ատյանի դատարան: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ Քևին (Քեմալ) Օքսուզը այս պահին դեռ Հայաստանում է: Գործի հետ կապված այլ տեղեկություններ Աշոտ Ահարոնյանը չտրամադրեց՝ շեշտելով, որ ոստիկանության՝ ավելի վաղ հաղորդած տեղեկատվությանն ավելացնելու ոչինչ այս պահին չունի:
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողներն օգոստոսի 29-ին, համագործակցելով Հայաստանում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի ծառայողների հետ, Երևանում հայտնաբերել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների իրավապահների կողմից հետախուզվող, ազգությամբ թուրք Քևին (Քեմալ) Օքսուզին, որը ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու նպատակով Հայաստանում հիմնադրել էր ՍՊԸ և սկսել գործունեություն: Օգոստոսի 23-ին Քևին Օքսուզի նկատմամբ հայտարարվել էր միջազգային հետախուզում ԱՄՆ քրեական օրենսգրքի հատկանիշներով, մասնավորապես՝ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի հանձնաժողովից փաստացի նյութերը կեղծելու միջոցով թաքցնելու և ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի հանձնաժողովին կեղծ հայտարարագիր ներկայացնելու (4 դրվագ) մեղադրանքներով: Օքսուզը թուրքամերիկացիների և եվրասիացիների հասարակական, շահույթ չհետապնդող կազմակերպության նախագահն էր: Կազմակերպության նպատակն էր սերտ հարաբերություններ հաստատել թուրքերի և ամերիկացիների միջև՝ կազմակերպելով ուղևորություններ դեպի Թուրքիա և Ադրբեջան:
2013 թվականին Օքսուզը այլ անձանց հետ մի քանի ԱՄՆ կոնգրեսականների էր հրավիրել մասնավոր ուղևորության դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա:
ԱՄՆ կոնգրեսականների մասնավոր այցերը կանոնակարգվում են Էթիկայի հանձնաժողովի կողմից՝ ԱՄՆ ճանապարհորդությունների մասին կանոնակարգի դրույթների համաձայն: Այս կանոնակարգի համաձայն՝ ուղևորության հովանավորները պետք է լրացնեն հատուկ ձևաթղթեր, ինչը կհավաստի ուղևորության համար ծախսվող ֆինանսավորման աղբյուրները, նաև պետք է նշվի վճարումների աղբյուրը և փաստացի ծախսերը:
Որպես ճամփորդության ենթադրյալ կազմակերպիչ Օքսուզը էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրել է ձևաթղթեր, որոնք կեղծել է, և նշել, որ կազմակերպությունը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ աղբյուրից ֆինանսական միջոցներ չի ստացել: Պարզվել է, որ Օքսուզի ղեկավարած կազմակերպությունը փաստացի չի վճարել բոլոր ծախսերի համար և ստացել է ֆինանսավորումներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կառավարությանը պատկանող` «Սոկար» նավթարդյունաբերական ընկերությունից: Պարզվել է նաև, որ ԱՄՆ կոնգրեսի 9 անդամներ և աշխատակազմի 32 անդամներ ստացել են հարյուր հազարավոր դոլարների արժողության նվերներ:
Քեմալ Օքսուզը, ով ԱՄՆ քաղաքացի դառնալուց հետո անունը փոխել է Քևինի, իր գործունեությունից ներկայացրել է նաև որոշ մանրամասներ: «Հայ սփյուռքը ուժեղ է և լավ աշխատանք է կատարում: Ադրբեջանական սփյուռքը ոչինչ է: Նրանք միայն փող են ծախսում լոբբիի համար, սակայն ոչինչի չեն հասնում: Երբ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը հասնում է ԱՄՆ կոնգրես, թուրքերը սկսում են աշխատել դրա ընդունման դեմ: Նրանք զանգում են և հանդիպումներ կազմակերպում: Նման բան արել էի նաև ես, որովհետև չէի հավատում»,- ոստիկանությանը խոստովանել է Օքսուզը:
Հայաստանում Քեմալ Օքսուզի ձերբակալմանը լայնորեն անդրադարձել էին բոլոր թուրքական առաջատար լրատվամիջոցները: Մասնավորապես, լրատվամիջոցների մի ստվար զանգված նշել էր, որ Քեմալը Թուրքիայի ռազմական հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ մեղադրվող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի մերձավորներից մեկի՝ Ադիլ Օքսուզի եղբայրն է: Տեղեկատվությունը, սակայն, ավելի ուշ հերքվեց: Թուրքական Diken-ը պարբերականը, մեջբերելով ոստիկանության տրամադրած տեղեկատվությունը, հայտնեց, որ Քեմալ Օքսուզը որևէ ազգակցական կապ չունի Թուրքիայում 2016 թվականի հուլիսի հեղաշրջման փորձի հեղինակներից մեկը համարվող Ադիլ Օքսուզի հետ: Այդուհանդերձ, ոստիկանությունը հաստատել էր տեղեկատվությունն այն մասին, որ գյուլենականների հետ կապ ունենալու մեղադրանքով Քեմալ Օքսուզը հետախուզման մեջ է գտնվում:

YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. The Prosecutor General’s office of Armenia has filed a motion to a court to remand into custody Kevin (Kemal) Oksuz, the Turkish-born American citizen who was arrested by Yerevan police after being declared internationally wanted by the United States, the Prosecutor General’s office told ARMENPRESS.
Police spokesperson Ashot Aharonyan told ARMENPRESS that the arrested suspect is still in Armenia. Aharonyan did not disclose any other details.
Details over an extradition or any other procedure were not immediately clear.
Officers of the anti-organized crime department, in cooperation with agents from the national Interpol office of Armenia, apprehended on August 29 Turkish-born American citizen Kevin (Kemal) Oksuz, who was declared internationally wanted by the United States.
According to an earlier statement from the Armenian police, the fugitive had established a business in Armenia.
The man was declared wanted by the US on August 23 on 4 counts of fraud – namely submitting falsified documentation to the ethics committee of the US House of Representatives.
Police said in an August 30 statement that the man was under law enforcement radars since the very first day of being declared wanted, and the Armenian Police Chief personally supervised the operations.
Oksuz chaired a non-profit NGO of Turkish-Americans and Eurasians. The goal of the NGO was to bring together Turks and Americans by organizing trips to Turkey and Azerbaijan.
Back in 2013, Oksuz invited several US Congressmen, along with others, on a journey to Azerbaijan and Turkey.
Private trips of US Congressmen are regulated by the ethics committee as required by law, and sponsors of the trips are required to fill in relevant paperwork regarding sources of funds and spending.
Oksuz is suspected in falsifying the documents by submitting paperwork suggesting that his organization did not receive funds from any source, neither directly nor indirectly.
But turns out the NGO did not cover the entire spending and it did in fact receive funding, including from the Azerbaijani state-owned SOCAR oil company.
It also turned out that nine US Congressmen and 32 staff members received valuable gifts worth thousands of dollars.
Kemal Oksuz, who had changed his name to Kevin after acquiring US citizenship, has been placed under arrest.
During the interrogation by Yerevan police, the fugitive said: “The Armenian Diaspora is powerful and it is doing a very good job. The Azerbaijani Diaspora is nothing. They only waste money on lobbying, but they fail to achieve anything. When a resolution on recognizing the Armenian Genocide reached the US Congress, the Turks begin working against it. They call and organize meetings. I too have done a similar thing, because I didn’t believe [in the genocide]”.
Many Turkish newspapers reported that the man is the brother of Adil Oksuz, one of the associates of Fethullah Gulen, the Islamic preacher who is accused by Turkey for masterminding the 2016 coup attempt. However this information was later denied. According to Diken, a Turkish online newspaper, local police have said that Kemal Oksuz is not related to Adil Oksuz, the man who is considered to be one of the masterminds of the coup attempt. Nevertheless, Turkish police confirmed that a man of the same name – Kemal Oksuz – is wanted on charges of being a Gulenist – a movement outlawed in Turkey.