Յուրի Խաչատուրովին փոխարինողի անունը դեռևս չի քննարկվել. այս պահին նա շարունակում է իր գործունեությունը
Յուրի Խաչատուրովին փոխարինողի անունը դեռևս չի քննարկվել. այս պահին նա
շարունակում է իր գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին փոխարինողի անունը դեռևս չի քննարկվել, և մինչ այդ պետք է որոշ գործընթացներ իրականացվեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Յուրի Խաչատուրովին  փոխարինողի անուն դեռևս չի քննարկվել, և այս պահին նա շարունակում է իր գործունեությունը: Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է արել, որ որոշ պրոցեդուրաների և կոնսուլտացիաների գործընթաց է սկսվել: Այդ ամենից հետո կլինեն թեկնածության վերաբերյալ քննարկումներ»,- նշեց Տոնոյանը:
Հարցին, արդյոք ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի կողմից առաջարկվող նոր թեկնածուն կմերժվի՞, թե՞ ոչ, նախարարն ընդգծեց, որ ՀԱՊԿ-ում որոշումներն ընդունվում են կոլեգիալ՝ կոնսենսուսով:
Յուրի Խաչատուրովը 2008 թվականի մարտի 1-ին զբաղեցնում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Խաչատուրովին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 3-ին որոշում է կայացվել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Հուլիսի 28-ին Յուրի Խաչատուրովը 5 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովն օգոստոսի 4-ին Երևանից վերադարձել է Մոսկվա և անցել իր պարտականությունների կատարմանը:

Имя человека, кто заменит Юрия Хачатурова, пока не обсуждалось — сейчас он продолжает работать
Имя  человека, кто заменит Юрия  Хачатурова,  пока не обсуждалось, до этого должны  выполнить некоторые  процедуры. Как  передает Арменпресс, так сказал в  беседе с журналистами министр обороны  РА Давид Тоноян.
«Имя  человека, кто заменит Юрия  Хачатурова,  пока не обсуждалось —  сейчас он продолжает работать. МИД выступил с заявлением о том, что начались некоторые  процедуры и консультации. После  этого начнется обсуждение кандидатур», - сказал Тоноян.
На вопрос, будет ли отклонена  предложенная  Арменией  новая кандидатура, министр отметил, что в  ОДКБ решения  принимаются коллегиально – на  основе консенсуса.
1 марта  2008г. Юрий  Хачатуровзанимал пост замминистра обороны РА. На основании достаточных данных по рассматриваемому  в Специальной  следственной  службе РА уголовному делу  о событиях 1 марта 2008г. в  Ереване ему предъявлено обвинение по ч.1 ст. 300.1 в том, что он при предварительном соглашении с другими лицами сверг конституционный строй в Армении.Юрий  Хачатуров  обвиняется в свержении конституционного строя  в 2008г. В том же  обвиняется   и экс-замминистра обороны Микаел Арутюнян. Микаел Арутюнян объявлен в  розыск, Хачатуров  освобожден под залог в 5 млндрамов. 4 августа Юрий  Хачатуров вернулся из Еревана в  Москву и приступил к  выполнению своих обязанностей.