Ժողովրդի լավատեսությունը կոռուպցիայի մեջ խեղդելու ցանկացած փորձ կարժանանա ջախջախիչ հակահարվածի. Փաշինյան
Ժողովրդի լավատեսությունը կոռուպցիայի մեջ խեղդելու ցանկացած փորձ կարժանանա
ջախջախիչ հակահարվածի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է՝ Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին հայ ժողովուրդն ապրում է իր քաղաքացիական պատմության փառապանծ էջը: Այս մասին նա հայտարարեց Սարդարապատի հուշահամալիրում Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված տոնակատարության ժամանակ: Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում հաստատված է ժողովրդի անշրջելի իշխանությունը: «Այլևս երբեք ոչ ոք չի համարձակվի բռնանալ ժողովրդի կամքին, որևէ մեկը չի համարձակվի ժողովրդին նվաստացնել ընտրակաշառքի, վարչական հարկադրանքի կամ այլ միջոցով: Հայ ժողովրդի վերածնունդն ու թռիչքը կասեցնելու, ժողովրդի հույսն ու լավատեսությունը կոռուպցիայի ու ամենաթողության մեջ խեղդելու ցանկացած փորձ կարժանանա ջախջախիչ հակահարվածի: Հայաստանի Հանրապետության հաղթական քաղաքացին այլևս թույլ չի տա պետականության կամ քաղաքացիության կորուստ, ինքնիշխանության, հավատի ու լավատեսության կորուստ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ շեշտեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ այսօր պատմական հնարավորություն է ստեղծվել դառնալ ժողովրդի «հազարավոր ցավերի դարմանողը, անփարատելի սգի ամոքիչը, դարավոր երազանքների իրականացնողը»: Որպես Առաջին Հանրապետության հայրերի ժառանգներ՝ ժամանակակից սերունդը պարտավորություն է կրում ստանձնելու պատմական այդ առաքելությունը: «Հայաստանի Հանրապետությունը երկիր մոլորակի վրա պետք է գոյություն ունենա հավիտյան, ՀՀ դրոշը պետք է հավիտյան ծածանվի՝ խորհրդանշելով մեր ոգին ու հպարտությունը, մեր ազատությունն ու ինքնիշխանությունը»,-ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Մայիսի 28-ին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի հերոսամարտում տոնած պատմական հաղթանակի 100-ամյակն է՝ Հանրապետության տոնը: Հոբելյանական այս տարում ծրագրված են բազմաթիվ միջոցառումներ՝ գիտաժողովներ, համաժողովներ, մշակութային ու հասարակական տարբեր հանդիսություններ: ՀՀ բարձրագույն իշխանությունը մայիսի 28-ին այցելել է Սարդարապատի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու անկախության և ազատության համար կռիվ մղած հերոսների հիշատակին:
Սարդարապատում օրվա գլխավոր իրադարձություններից է «Հաղթանակի դար» վերտառությամբ զինվորական շքերթը: Երեկոյան Երևանի Հանրապետության հրապարակում համերգով կեզրափակվի հոբելյանական օրը:

Any attempt to stifle people’s optimism in corruption will receive crushing counter response – PM Pashinyan
Any attempt to stifle people’s optimism in corruption will receive crushing counter response –
PM Pashinyan
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan says on the 100th anniversary of the First Republic of Armenia the Armenian people live the glorious page of their civil history, reports Armenpress.
During his remarks at the Sardarapat Memorial on the occasion of the 100th anniversary of the First Republic of Armenia, the PM said today the people’s irreversible power is established in Armenia. “Nobody will ever dare to act against the will of the people, nobody will dare to humiliate the people via election bribery, administrative coercion or other means. Any attempt to stop the revival and rise of the Armenian people, to stifle the optimism in corruption and permissiveness will receive a crushing counter response. The victorious citizen of the Republic of Armenia will no more allow loss of statehood or citizenship, sovereignty, faith and optimism”, the PM said.
Nikol Pashinyan said as descendants of the fathers of the First Republic, the contemporary generation bears an obligation to assume that historical mission. “The Republic of Armenia should exist on the planet forever, the Armenian flag should be waved forever by symbolizing our soul and pride, our freedom and sovereignty”, the PM added.
On May 28 Armenia and Armenians worldwide celebrate the 100th anniversary of establishment of the First Republic of Armenia and the historic victory in the battle of Sardarapat.