Արամ Անանյանը կեղծ նորությունները տարբերակելու հարցում կարևորում է ընթերցողի մեդիագրագիտության բարձրացումը
Արամ Անանյանը կեղծ նորությունները տարբերակելու հարցում կարևորում է ընթերցողի
մեդիագրագիտության բարձրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում աշխարհի լրատվական գործակալությունների գագաթնաժողովին մեծապես կարևորեց կեղծ նորությունները տարբերակելու անհրաժեշտությունը, որի համար  լրատվամիջոցները պետք է ուժեղացնեն իրենց բրենդը ու հնարավոր ու անհնար ամեն ինչ անեն ընթերցողի մեդիագրագիտությունը բարձրացնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արամ Անանյանը, պատասխանելով մասնակիցներից մեկի հարցին, թե ինչպե՞ս պետք է մասնավոր միջազգային ընկերությունները, պետությունները կամ միջազգային կազմակերպությունները զբաղվեն կեղծ նորությունները տարբերակելու խնդրով, նշեց, որ այս իրավիճակում հարկավոր է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել ավանդական մեդիային ու չվախենալ քննադատությունից, այլ հակառակը` ստեղծել նոր դիսկուրս մեդիայի և հասարակության շրջանում:
«Մեզ նույնպես անհանգստացնում է կեղծ տեղեկատվության տարածումը: Սոցիալական մեդիայի աշխարհում  մեր ընթերցողը  չի տարբերում բրենդները, որովհետև,  երբ մենք նրանց հարցնում ենք որևէ նորության մասին, նրանք ասում են, որ այդ մասին կարդացել են «Ֆեյսբուք»-ում կամ «Թվիթեր»-ում: Որևէ մեկը, բացելով ինչ-որ լուր, այդ լուրի աղբյուրին չի էլ նայում: Եվ իմ գործընկերները ճիշտ ասացին` մեր առաքելության մասին. մենք պետք է ուժեղացնենք մեր բրենդները, մենք պետք է հնարավոր ու անհնար ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր ընթերցողի մոտ բարձրանա մեդիագրագիտությունը, որովհետև մենք հիմա տեսնում ենք, որ մեր ընթերցողն ավելի գրագետ է դառնում:  Նրանք արդեն քիչ թե շատ սովորել են տարբերել, և սա այն իրավիճակը չէ, որ եղել է մի քանի տարի առաջ»,- ասաց Արամ Անանյանը:
Նա հավելեց, որ չգիտի, թե այս ամենը որքանով կխորանա, սակայն բերեց Հայաստանի օրինակը, որտեղ վերջին շրջանում քիչ թե շատ հեղինակավոր ընթերցողը, քիչ թե շատ սոլիդ մարդիկ, բլոգերները, ովքեր որոշակի եղանակ են ստեղծում սոցիալական ցանցերում, ավելի գրագետ են դարձել: «Մեզ այլ հարց է անհանգստացնում: Մեզ անհանգստացնում է այն, որ կարևոր հարցերի քննարկումների ընթացքում սոցիալական հարթակները իրենք են որոշում, թե որ ընթերցողին ինչ ներկայացնեն: Եվ այստեղ մեծ խնդիր կա. խնդիրը նրանում է, որ հասարակության մեջ կարող են արշիպելագներ հայտնվել: Մենք տեսնում ենք, որ հասարակություններում լինելու է մտքերի բաժանում: Եվ այն, ինչը ինձ համար կարևոր է, ձեզ համար կարևոր չի լինելու: Եվ ինձ կթվա, որ ես շրջապատված եմ հասարակությամբ, որը մտածում է ինչպես ես, իսկ դուք կմտածեք հակառակը»,- ասաց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենը:

ARMENPRESS director attaches importance to increase of reader’s media literacy in differentiating fake news
ARMENPRESS director attaches importance to increase of reader’s media literacy in
differentiating fake news
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. During the global media summit within the framework of the 2018 St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF), Aram Ananyan, Director of ARMENPRESS state news agency, in his remarks attached great importance to the necessity to differentiate fake news, adding that for this purpose the news agencies should strengthen their brand and do everything to increase the reader’s media literacy.
Asked how the private international companies, the states or international organizations should deal with the issue of differentiating the fake news, Aram Ananyan said in such situation it is necessary to pay more attention to the traditional media and not to be afraid of criticism, rather to create a new discourse within the media and the society.
“We are also concerned over the spread of fake information. In the social media world our reader doesn’t differentiate between the brands since when we ask them about any news, they say they have read it on Facebook or Twitter. Nobody looks at the source of the news they open. And my colleagues delivered right remarks regarding our mission: we need to strengthen our brands, we need to do everything possible and impossible to increase the media literacy of our reader because we see now that our reader is becoming more literate. They have already learnt more or less to differentiate, and this is not the situation that existed several years before”, Aram Ananyan said.
The Director of ARMENPRESS added that he doesn’t know to what extent all this will deepen, but he brought Armenia’s example where in the recent period more or less the famous reader, more or less solid people, bloggers, who create certain ways in social networks, have become more literate. “We are concerned over another issue. We are concerned over the fact that during the discussions of key issues the social platforms themselves decide what to present to what kind of reader. And here there is a big problem: the problem is that archipelagos can appear within the society. We see that there is going to be a distribution of ideas in the society. And what is important for me will not be important for you. And it will seem to me that I am surrounded by a society that thinks like me, and you will think the contrary”, Aram Ananyan added.