Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ հայտնեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգմավոր, երեք խմբակցությունների կողմից ՀՀ վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք» սոցցանցի իր էջի միջոցով տեսանյութ է տարածել՝ նշելով, որ հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի հետ, ով վերահաստատել է իրենց խմբակցության դիրքորոշումը վարչապետի ընտրության հարցում:
«Ես հանդիպում ունեցա ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի հետ և նա մեզ հետ զրույցում վերահաստատեց, որ Ազգային ժողովի իրենց խմբակցությունը ժողովրդի թեկնածուին կաջակցի վարչապետ ընտրվելու հարցում: Իհարկե, այդ հայտարարությունները արդեն իսկ արված էին մինչև մեր հանդիպումը, սակայն անձնական հանդիպման ընթացքում այդ դիրքորոշման վերահաստատումը կարևոր եմ համարում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` իր առաջադրման համար անհրաժեշտ թվով ստորագրություններն արդեն իսկ կան և ներկայումս աշխատակազմում իրականացվում են անհրաժեշտ ձևակերպումներ: «Իմ առաջադրումը կարող ենք կայացած փաստ համարել»,- նշեց նա:
Փաշինյանը կոչ արեց քաղաքացիներին մայիսի 8-ին ժամը 11:00-ին հավաքվել Հանրապետության հրապարակում և մեծ էկրանից հետևել Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրությունների ընթացքին:
Հայաստանի Ազգային ժողովը մայիսի 1-ին 56 դեմ և 45 կողմ ձայներով ՀՀ վարչապետի պաշտոնում չընտրեց «Ելք» խմբակցության առաջադրած թեկնածուին՝  Նիկոլ Փաշինյանին: Այլ թեկնածություններ չէին առաջադրվել: Համաձայն ՀՀ Մայր օրենքի՝ «վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով»: Ընտրության հաջորդ փուլը նախատեսված է մայիսի 8-ին: «Ծառուկյան», ՀՅԴ, «Ելք» խմբակցությունները հայտարարել են ձայները Փաշինյանին տալու մասին: Իսկ ՀՀԿ-ն հայտարարել է թեկնածու չառաջադրելու և պատգամավորների 1/3-ի ձայներով առաջադրված թեկնածուին սատարելու մասին:

MP Nikol Pashinyan releases details from meeting with RPA faction head
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. MP Nikol Pashinyan, candidate for Prime Minister of Armenia nominated by three factions of the Parliament, posted a video on Facebook, stating that he had a meeting with head of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) faction Vahram Baghdasaryan who reaffirmed their faction’s stance on the election of the PM, reports Armenpress.
“I had a meeting with the RPA faction head Vahram Baghdasaryan, and during the meeting he reaffirmed that their faction will support the people’s candidate to be elected as prime minister. Yes, these statements were made before our meeting, but reaffirming that stance during a personal meeting I consider important”, Pashinyan said.
He informed that the signatures necessary for his nomination already exist, and at the moment the necessary formulations are being carried out in the staff. “We can consider my nomination as an established fact”, he said.
Pashinyan called on citizens to gather in Republic Square on May 8, at 11:00, and follow live the election process of the PM in the Parliament.
Two other factions – Tsarukyan and the ARF – have endorsed the opposition MP's candidacy.
In the second round, candidates nominated by at least one third of the total number of MPs are entitled to participate in the election. If a Prime Minister isn’t elected in the second round also, the parliament is dissolved by virtue of law.
Tsarukyan, ARF and Yelk factions announced endorsing Pashinyan’s candidacy. The ruling Republican Party (RPA) announced that they will not nominate a candidate for PM and will support the candidate nominated by the 1/3 of the total MPs.