Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ապրիլի 23-ին ընդունել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ բարեկամության խմբի պատվիրակությունը՝ Յուհո Էէրոլայի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ որպես միջպետական փոխգործակցության զարգացմանը նպաստող կարևոր ձևաչափ, բարձր գնահատել Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յուհո Էէրոլան նշել է, որ իր ղեկավարած բարեկամական խումբը շարունակելու է ջանքեր գործադրել տարբեր բնագավառներում երկկողմ համագործակցության առավել զարգացման նպատակով։
Հանդիպման օրակարգում էին Հայաստանի և Ֆինլանդիայի օրենսդիր մարմինների պատվիրակությունների փոխգործակցության սերտացմանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, տնտեսական համագործակցության խթանմանն առնչվող հարցեր։
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների շուրջ։
Զրուցակիցների խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումները:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրել է իրավիճակի լարմանը նպաստող Բաքվի գործողությունների՝ մասնավորապես Ադրբեջանի և Արցախի միջև շփման գծում՝ ադրբեջանական կողմից զինուժի, հրետանու և զինտեխնիկայի կուտակումների վրա։

Министр иностранных дел Армении принял делегацию парламентской группы дружбы парламента Финляндии
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 23 апреля принял делегацию парламентской группы дружбы парламента Финляндии с Национальным Собранием Армении во главе с Йухо Ээроллой.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостей, министр Налбандян подчеркнул важность парламентской дипломатии как важного формата, способствующего развитию межгосударственного сотрудничества, высоко оценил дружеские отношения между Арменией и Финляндией.
Выразив благодарность за прием, Йухо Ээролла отметил, что возглавляемая им группа дружбы продолжит прилагать усилия для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в различных сферах.
В повестке дня встречи были вопросы, связанные с сближением сотрудничества между делегациями законодательных органов Армении и Финляндии, расширением договорно-правовой базы и экономическим сотрудничеством.
В контексте подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС стороны обменялись мнениями по отношениям Армения-ЕС.
По просьбе собеседников министр Налбандян представил внутриполитические события в Армении. Говоря о карабахском вопросе, Эдвард Налбандян привлек внимание собеседников на действия Баку, в частности, накоплению войск, артиллерии и военной техники с азербайджанской стороны линии соприкосновения между Азербайджаном и Арцахом.