Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ապրիլի 23-ին ընդունել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ բարեկամության խմբի պատվիրակությունը՝ Յուհո Էէրոլայի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ որպես միջպետական փոխգործակցության զարգացմանը նպաստող կարևոր ձևաչափ, բարձր գնահատել Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յուհո Էէրոլան նշել է, որ իր ղեկավարած բարեկամական խումբը շարունակելու է ջանքեր գործադրել տարբեր բնագավառներում երկկողմ համագործակցության առավել զարգացման նպատակով։
Հանդիպման օրակարգում էին Հայաստանի և Ֆինլանդիայի օրենսդիր մարմինների պատվիրակությունների փոխգործակցության սերտացմանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, տնտեսական համագործակցության խթանմանն առնչվող հարցեր։
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների շուրջ։
Զրուցակիցների խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումները:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրել է իրավիճակի լարմանը նպաստող Բաքվի գործողությունների՝ մասնավորապես Ադրբեջանի և Արցախի միջև շփման գծում՝ ադրբեջանական կողմից զինուժի, հրետանու և զինտեխնիկայի կուտակումների վրա։

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Acting Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian received the parliamentary delegation of Finland headed by Armenia-Finland parliamentary friendship group Juho Eerola on April 23.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia, greeting the guests, Minister Nalbandian highlighted parliamentary diplomacy as an important format for developing interstate partnership and highly praised the friendly relations between Armenia and Finland.
Thanking for the reception, Juho Eerola noted that the parliamentary friendship group headed by him will continue making efforts for further developing bilateral cooperation in various spheres.
The sides exchanged views on Armenia-EU relations in the context of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
At the request of the Finnish parliamentarian, Edward Nalbandian presented the domestic developments in Armenia.
Speaking about Nagorno Karabakh Edward Nalbandian drew the attention of the interlocutor on the measures of Azerbaijan promoting escalation, particularly on the mobilizations of manpower and heavy equipment on Artsakh-Azerbaijan contact line.