Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է «Լույս» հիմնադրամի մի խումբ շրջանավարտների բաց նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է «Լույս» հիմնադրամի մի խումբ շրջանավարտների բաց նամակին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ վարչապետի պատասխանը.
«Սիրելի՛ «Լույս»-ականներ,
Ծանոթանացել եմ մի խումբ շրջանավարտների կողմից ինձ ուղղված բաց նամակին և անհրաժեշտ եմ համարում, որ անմիջապես ինձնից լսեք այդ մտահոգությունների հակիրճ արձագանքը:
Ժողովրդավարությունը Հայաստանում երբեք հետընթաց չի ապրելու։ Անցնող տարիներին ամուր ու զարգացող ժողովրդավարություն կերտելու մեր ձեռքբերումները անշրջելի են և բարեփոխված Սահմանադրությամբ երաշխավորված:
Մենք բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել ձեզ հետ քննարկելու զարգացման ուղղությամբ մեր քայլերը և ապագայի տեսլականը։ Հպարտ եմ, որ իմ լուման եմ ունեցել Ձեր մասնագիտական կայացման գործում: Հուսով եմ, որ աշխարհի լավագույն բուհերում ստացած ձեր կրթությունը ծառայեցնելու եք մեր երկրի կայուն, ապահով ու համերաշխ զարգացմանը: Ուրախալի է, որ ձեզանից շատերը այսօր արդեն գտնվելով պետական կառավարման համակարգում՝ իրենց ամենօրյա որակյալ աշխատանքով նպաստում են պետականաշինության մեր գործին։
Իմ կողմից վարչապետի պաշտոնը ստանձնելը պայմանավորված է եղել մի պարզ հանգամանքով. բարդ աշխարհաքաղաքականությամբ այս տարածաշրջանում և նոր առաջացած մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում պարտավոր ենք ապահովել երկրի անվտանգ զարգացումը և շարունակել Արցախի խնդրի արժանապատիվ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը։
Իմ պատկերացումներով, նշված խնդիրները լուծելի են, որից հետո երկրի ղեկը կարող են ստանձնել այլ գործիչներ: Այդ ամենամեծ գործում մենք ապավինելու ենք նաև «Լույսի» համայնքի ներուժին»։

PM Sargsyan responds to open letter of several LUYS Foundation graduates
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan has responded to an open letter of a group of graduates of the Luys Foundation, the PM’s office said.
“Dear Luys graduates,
I got acquainted with the open letter addressed to me by a group of graduates and I find it necessary that you hear the brief response to these concerns directly from me.
Democracy will never regress in Armenia. Our achievements in building strong and developing democracy during the past years are irreversible and guaranteed by the reformed Constitution.
We’ve had numerous occasions to discuss our step for development and vision for the future with you. I am proud that I’ve had my contribution in your professional accomplishment. I hope, that you will serve your education, which you received in the best universities of the world, for the stable, secure and unified development of our country. It is joyous that many of you today, by already being in the state administration system, contribute to our statehood building work with your daily quality work.
Assuming office of Prime Minister was due to one simple fact – in this complex geopolitical region and period full of new challenges we must secure the country’s safe development and continue efforts aimed at the dignified resolution of the Artsakh issue.
In my view, the abovementioned issues are solvable, after which other politicians can assume the country’s [control]. In this greatest task, we will also rely on the potential of the Luys community”, the Prime Minister said.