Մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշներով 2018-ի հունվարին երկնիշ ու եռանիշ աճի տեմպեր են արձանագրվել 2016-ի հունվարի համեմատ
Մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշներով 2018-ի հունվարին երկնիշ ու եռանիշ աճի
տեմպեր են արձանագրվել 2016-ի հունվարի համեմատ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշների գծով 2018-ի հունվարին 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ երկնիշ, երբեմն նաև եռանիշ աճ է արձանագրվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել է նշյալ ժամանակահատվածների համեմատականը ներկայացնող ինֆոգրաֆիկա, ըստ որի` տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը 2018-ի հունվարին 2016-ի հունվարի համեմատ 17.6 տոկոսով ավելի է եղել:
Ընթացիկ տարվա հունվարին ներքին առևտրաշրջանառության աճի տեմպի դինամիկան կազմել է 27.9 տոկոս, ընդ որում` մանրածախ առևտրինը` 7.8 տոկոս: Ընթացիկ տարվա հունվարին շինարարության ծավալի աճի տեմպը 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բարձր է եղել 13.3 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճի տեմպի դինամիկան կազմել է 26 տոկոս:
Առևտրաշրջանառության և ներմուծման ծավալների աճի տեմպերի դինամիկան եռանիշ ցուցանիշ է գրանցել` համապատասխանաբար` 111 և 120 տոկոս, այսինքն` աճել է ավելի քան երկու անգամ: Արտահանման աճի տեմպի դինամիկան կազմել է 97 տոկոս:

Double-digit and three-digit growth rates recorded in January 2018 compared to January 2016 by main macroeconomic indicators
Double-digit and three-digit growth rates recorded in January 2018 compared to January 2016
by main macroeconomic indicators
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Double-digit, sometimes, three-digit growth was recorded in Armenia in January 2018 compared to January 2016 in terms of main macroeconomic indicators, reports Armenpress.
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan posted an infographic comparing the time periods, according to which the economic activity growth rate increased by 17.6% in January 2018 compared to January 2016.
The growth rate of domestic trade turnover comprised 27.9% in January 2018, moreover, that of the retail trade – 7.8%. The construction volume growth rate in January 2018 increased by 13.3% compared to January 2016, the growth rate dynamics of the industrial production comprised 26%.
The growth rate dynamics of trade turnover and import volumes recorded a three-digit figure – 111% and 120% respectively, in other words, it increased by more than two times. The export growth rate dynamics comprised 97%.