Մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշներով 2018-ի հունվարին երկնիշ ու եռանիշ աճի տեմպեր են արձանագրվել 2016-ի հունվարի համեմատ
Մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշներով 2018-ի հունվարին երկնիշ ու եռանիշ աճի
տեմպեր են արձանագրվել 2016-ի հունվարի համեմատ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշների գծով 2018-ի հունվարին 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ երկնիշ, երբեմն նաև եռանիշ աճ է արձանագրվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել է նշյալ ժամանակահատվածների համեմատականը ներկայացնող ինֆոգրաֆիկա, ըստ որի` տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը 2018-ի հունվարին 2016-ի հունվարի համեմատ 17.6 տոկոսով ավելի է եղել:
Ընթացիկ տարվա հունվարին ներքին առևտրաշրջանառության աճի տեմպի դինամիկան կազմել է 27.9 տոկոս, ընդ որում` մանրածախ առևտրինը` 7.8 տոկոս: Ընթացիկ տարվա հունվարին շինարարության ծավալի աճի տեմպը 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բարձր է եղել 13.3 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճի տեմպի դինամիկան կազմել է 26 տոկոս:
Առևտրաշրջանառության և ներմուծման ծավալների աճի տեմպերի դինամիկան եռանիշ ցուցանիշ է գրանցել` համապատասխանաբար` 111 և 120 տոկոս, այսինքն` աճել է ավելի քան երկու անգամ: Արտահանման աճի տեմպի դինամիկան կազմել է 97 տոկոս:

По основным макроэкономическим показателям Армении зафиксирован двузначный, а по некоторым показателям и трехзначный рост
По основным макроэкономическим показателям Армении зафиксирован двузначный, а по
некоторым показателям и трехзначный рост
Двузначный, а по некоторым показателям и трехзначный рост был зафиксирован в Армении в январе 2018 года по сравнению с январем 2016 года по основным макроэкономическим показателям, сообщает Арменпресс.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян опубликовал на странице в Фейсбуке инфографику, согласно которой темпы роста экономической активности в январе 2018 года увеличились на 17,6% по сравнению с январем 2016 года.
Темп роста внутреннего товарооборота в январе 2018 года составил 27,9%, в том числе в розничной торговле - 7,8%. Темпы роста объемов строительства в январе 2018 года увеличились на 13,3% по сравнению с январем 2016 года, динамика темпов роста промышленного производства составила 26%.
Динамика темпов роста товарооборота и объемов импорта зафиксировала трехзначную цифру - 111% и 120% соответственно, то есть она увеличилась более чем в два раза. Динамика темпов роста экспорта составила 97%.