ԱՄՆ-ը ԿԺԴՀ-ի հետ բանակցելու պատրաստակամություն Է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը կշարունակի ճնշում գործադրել ԿԺԴՀ-ի վրա, բայց պատրաստ Է բանակցություններ սկսել նրա հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայքլ Փենսը:
«Առավելագույն ճնշում գործադրելու արշավը կշարունակվի եւ ավելի ինտենսիվ կդառնա: Բայց եթե ցանկանում եք խոսել, մենք կխոսենք»,- ասել Է Փենսը Washington Post-ին տված հարցազրույցում:
Փենսին հարցրել են՝ ինչ քայլեր կպահանջվեն Փենյանից նրա նկատմամբ պատժամիջոցները հանելու համար: «Չգիտեմ: Հենց դրա համար Էլ բանակցություններ են հարկավոր»,- պատասխանել Է ԱՄՆ-ի փոխնախագահը:
ԱՄՆ-ի պաշտոնական դիրքորոշումն այն Է, որ ԿԺԴՀ-ն նախ պետք Է հրաժարվի միջուկային ու հրթիռային ծրագրերից, եւ միայն դրանից Վաշինգտոնը կհամաձայնի բանակցություններր սկսել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США заявили о готовности к переговорам с КНДР
Вашингтон продолжит давление на КНДР, но готов к переговорам, заявил вице-президент США Майк Пенс, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Кампания по оказанию максимального давления продолжится и будет более интенсивной. Но если хотите поговорить, мы будем говорить", — сказал Пенс в интервью Washington Post.
Пенса спросили, какие шаги потребуется предпринять Пхеньяну, чтобы с него начали снимать санкции. "Не знаю. Поэтому и нужны переговоры", — ответил вице-президент США.
Официальная позиция США заключается в том, что КНДР сначала должна отказаться от ядерной и ракетной программ, и лишь затем Вашингтон согласится на переговоры.