Բաժնետոմսերի համաշխարհային շուկան երկու շաբաթում ավելի քան 5 տրլն դոլար Է կորցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաժնետոմսերի համաշխարհային շուկան երկու շաբաթում միագումար կապիտալիզացիայի 5,2 տրիլիոն դոլար (կամ շուրջ 6 տոկոս) Է կորցրել վայրիվերումների պատճառով: Դա ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաշվարկել Է S&P Dow Jones Indices-ից ինդեքսների ավագ վերլուծաբան Հովարդ Սիլվերբլաթը:
Նրա հաշվարկները հիմնված են ԱՄՆ-ում հունվարի 26-ի սակարկությունների փակումից մինչեւ փետրվարի 8-ը ներառյալ ընկած ժամանակամիջոցի տվյալների վրա:
Գումարի գրեթե կեսը (2,49 տրիլիոն դոլար) բաժին Է ընկնում ամերիկյան Standard & Poor՚s ինդեքսին: S&P 500-ը հունվարի 26-ին ձեռք բերած պատմական առավելագույնից իջել Է 10,6 տոկոսով, իսկ Dow Jones Industrial Average-ը նույն ժամանակամիջոցում կորցրել Է 10,4 տոկոս:
Bloomberg գործակալության գնահատումներով՝ բաժնետոմսերի համաշխարհային շուկայի կապիտալիզացիան վերջին բարձրակետից (հունվարի 28) կրճատվել Է ավելի Էականորեն՝ 5,95 տրիլիոն դոլարով, հունվարի 26-ից՝ 5,4 տրիլիոն դոլարով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Мировой рынок акций потерял более $5 трлн за две недели
Мировой рынок акций потерял $5,2 трлн (или около 6%) совокупной капитализации за две недели из-за всплеска волатильности, подсчитал старший аналитик индексов из S&P Dow Jones Indices Говард Сильверблатт, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Его расчеты основаны на данных за период с закрытия торгов в США 26 января по 8 февраля включительно.
Почти половина суммы ($2,49 трлн) приходится на американский индекс Standard & Poor's. S&P 500 с исторического максимума, достигнутого 26 января, упал на 10,6%, тогда как Dow Jones Industrial Average потерял за тот же период 10,4%.
По оценкам агентства Bloomberg, капитализация мирового рынка акций сократилась с последнего пика (28 января) более существенно - на $5,95 трлн, с 26 января - на $5,4 трлн.