Գերմանական մամուլն անդրադարձել է իսրայելական Aueronautics ռազմարդյունաբերական ընկերության ադրբեջանական սկանդալին
Գերմանական մամուլն անդրադարձել է իսրայելական Aueronautics
ռազմարդյունաբերական ընկերության ադրբեջանական սկանդալին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական մամուլը լայնորեն անդրադարձել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյաուհի Հնդկաստան կատարած այցին, որի ժամանակ վերջինիս պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել հարյուրից ավելի ընկերություններ, այդ թվում Իսրայելի` մեծությամբ հինգերորդ խոշոր ռազմաարդյունաբերական և անօդաչու սարքեր արտադրող առաջատար ընկերություններից մեկը համարվող Aueronautics ընկերության ներկայացուցիչները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գերմանական Tageszeitung օրաթերթը նշել է, որ Aueronautics ընկերության հաճախորդներից է նաև Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը, որը մինչև 2019թ. վարձակալման հիմունքներով օգտագործում է Heron1 հետախուզական անօդաչու սարքը: Ընկերության ամենամեծ գնորդն Ադրբեջանն է, որի հետ միայն անցած տարի ստորագրվել է 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գործարքներ:
Միաժամանակ թերթը նաև անդրադարձել է այդ ընկերության դեմ այս տարվա օգոստոսից ընթացող հետաքննության մանրամասներին` նշելով, որ ընկերության բարձրաստիճան աշխատակիցները կասկածվում են անցյալ ամառ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում մեկի վրա փորձնական թռիչք իրականացնելու մեջ: Դրա հիման վրա Իսրայելի պաշտպանության նախարարության կողմից ընկերության դեմ կիրառվել է «արտահանման արգելք», որը հիմնականում վերաբերում է Օրբիտր-1K հարձակողական անօդաչու սարքերին: Վերջիններս, ինչպես նշված է ընկերության պաշտոնական կայքէջում, կարող են 1-2կգ պայթուցիկ տեղափոխել «մեր արտերկրյա կարևոր հաճախորդին»: Թերթը նշում է, որ ինչպես հայտնի դարձավ վերջերս, այդ հաճախորդն Ադրբեջանն է, որի տարածքից էլ իրականացվել է փորձնական թռիչքը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ:

YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. The German media has widely covered Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu’s India visit during which the delegation led by him included more than 100 companies, including the representatives of Aeronautics company – one of the largest military-industrial companies of Israel engaged in production of UAVs.
The German Tageszeitung daily writes that among the clients of the Aeronautics is the German defense ministry which uses the Heron 1 medium-altitude long-endurance unmanned aerial vehicles on a lease basis. Azerbaijan is the biggest buyer of the company with which deals worth 20 million USD were signed last year.
At the same time the German daily also touched upon the details of the investigation launched against this company in August 2017, stating that the high-ranking officials of the company are suspected in conducting a test flight in the territory of Nagorno Karabakh in summer 2017. Based on this the Israeli defense ministry imposed an “export ban” on the company which mainly relates to the Orbitier K1 unmanned aerial vehicles. These vehicles, as stated in the company’s website, can carry 1-2 explosives to “our key foreign client”. The German daily writes that as it became known recently that client is Azerbaijan from the territory of which the test flight to Nagorno Karabakh has been carried out.