Գերմանական մամուլն անդրադարձել է իսրայելական Aueronautics ռազմարդյունաբերական ընկերության ադրբեջանական սկանդալին
Գերմանական մամուլն անդրադարձել է իսրայելական Aueronautics
ռազմարդյունաբերական ընկերության ադրբեջանական սկանդալին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական մամուլը լայնորեն անդրադարձել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյաուհի Հնդկաստան կատարած այցին, որի ժամանակ վերջինիս պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել հարյուրից ավելի ընկերություններ, այդ թվում Իսրայելի` մեծությամբ հինգերորդ խոշոր ռազմաարդյունաբերական և անօդաչու սարքեր արտադրող առաջատար ընկերություններից մեկը համարվող Aueronautics ընկերության ներկայացուցիչները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գերմանական Tageszeitung օրաթերթը նշել է, որ Aueronautics ընկերության հաճախորդներից է նաև Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը, որը մինչև 2019թ. վարձակալման հիմունքներով օգտագործում է Heron1 հետախուզական անօդաչու սարքը: Ընկերության ամենամեծ գնորդն Ադրբեջանն է, որի հետ միայն անցած տարի ստորագրվել է 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գործարքներ:
Միաժամանակ թերթը նաև անդրադարձել է այդ ընկերության դեմ այս տարվա օգոստոսից ընթացող հետաքննության մանրամասներին` նշելով, որ ընկերության բարձրաստիճան աշխատակիցները կասկածվում են անցյալ ամառ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում մեկի վրա փորձնական թռիչք իրականացնելու մեջ: Դրա հիման վրա Իսրայելի պաշտպանության նախարարության կողմից ընկերության դեմ կիրառվել է «արտահանման արգելք», որը հիմնականում վերաբերում է Օրբիտր-1K հարձակողական անօդաչու սարքերին: Վերջիններս, ինչպես նշված է ընկերության պաշտոնական կայքէջում, կարող են 1-2կգ պայթուցիկ տեղափոխել «մեր արտերկրյա կարևոր հաճախորդին»: Թերթը նշում է, որ ինչպես հայտնի դարձավ վերջերս, այդ հաճախորդն Ադրբեջանն է, որի տարածքից էլ իրականացվել է փորձնական թռիչքը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ:

Германская пресса обратилась к азербайджанскому скандалу израильской ВПК Aueronautics
Германская пресса подробно осветила  визит  премьер-министра Израиля Бениамина Нетаньяху в Индию: в составе  делегации были представители более ста компаний, в том числе и Aueronautics - пятой по величине военно-промышленной компании Израиля, производителя беспилотников.
Газета Tageszeitung отметила, что клиентом Aueronautics является также минобороны Германии, которое  на арендной основе до 2019г. использует БПЛА Heron1 для  разведывательных целей. Крупнейшим покупателем компании является Азербайджан, который только в  прошлом году произвел сделок на 20 млн долларов.
Газета проследила подробности расследования против  этой компании с августа этого года, отмечая, что высшее руководство компании подозревается в совершении испытательного полета беспилотника на территории Нагорного Карабаха прошлым летом. По этой  причине МО Израиля  против  компании применило «запрет на экспорт» - в основном на наступательный аппарат Орбитр-1К. как  отмечается на официальном сайте  компании, эти аппараты могут перевозить до 1-2 кг взрывчатки «нашему важному иностранному клиенту». Газета  отмечает, что как  стало  известно совсем недавно, этим клиентом является Азербайджан, с территории которого и совершен испытательный полет на территорию Арцаха.