ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 15-ին հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ տարվող պայքարի իրավական ու կառուցակարգային նախադրյալների ամրապնդման հիմնախնդիրները:
Առաջին հարցը խորհրդի անդամներին զեկուցել է պաշտպանության նախարարի տեղակալ, ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը, իսկ ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանի ձեռնարկած միջոցառումների, հիմնախնդիրների և հետագա անելիքների մասին զեկուցել են Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը և Ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ԱԱԽ անդամները հավանություն են տվել ներկայացված «ՌԱՀ-ի զարգացման պետական ծրագրին»: Քննարկման արդյունքում ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա կառավարությանը տրվել են մի շարք հանձնարարականներ:
Ահաբեկչության դեմ տարվող պայքարի իրավական ու կառուցակարգային նախադրյալների ամրապնդման հիմնախնդիրների վերաբերյալ ԱԱԾ տնօրենի և Ոստիկանության պետի զեկույցներից հետո Ազգային անվտանգության խորհուրդը հավանություն է տվել ներկայացված՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարության դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցի» նախագծին և հանձնարարել կառավարությանը սահմանված կարգով ընթացք տալու դրան:
Վերոնշյալ հարցի զեկուցման ժամանակ նշվել է, որ դեռևս 2012 թվականին կառավարության կողմից հաստատված «Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարության դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույց»-ը կատարելագորման անհրաժեշտություն ունի՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական ներկայիս զարգացումները, տարածաշրջանում ահաբեկչական սպառնալիքների բարձր մակարդակը, ինչպես նաև ահաբեկչության զարգացման և ձևափոխության միտումները, ինչին և միտված է փաստաթղթի նախագիծը:
Ահաբեկչության դեմ պայքարի առումով Հանրապետության Նախագահը, որպես ամենագործուն միջոցներ, առանձնակի կարևորել է երեք ուղղություն. օպերատիվ հետախուզական աշխատանքների կատարելագործումը, այդ թվում՝ տեխնիկական միջոցների կատարելագործումը, հակազդման ստորաբաժանումների հնարավորությունների բարձրացումը և միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ու առաջավոր փորձի փոխանակումը:

Серж Саргсян созвал заседание Совета национальной безопасности
Президент Республики Армения, председатель Совета национальной безопасности Серж Саргсян сегодня, 15 декабря, созвал заседание Совета национальной безопасности, в рамках повестки которого обсуждались вопросы развития ВПК, а также укрепления правовой и институциональной базы ведущейся против терроризма борьбы. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Первый вопрос членам СНБ доложил заместитель министра обороны – председатель Государственного военно-промышленного комитета министерства обороны РА Давид Пахчанян. А об осуществляемых Арменией мероприятиях в сфере борьбы с терроризмом, проблемах и дальнейших действиях доложили директор Службы национальной безопасности Армении Георгий Кутоян и начальник Полиции РА Владимир Гаспарян.
Члены СНБ одобрили представленную «Государственную программу развития военно-промышленного комплекса», на основе представленных в ходе обсуждения предложений  правительству дан ряд поручений.
После докладов директора Службы национальной безопасности Армении Г. Кутояна и начальника Полиции РА В.Гаспаряна касательно вопросов укрепления правовых и институциональных предпосылок в проводимой против терроризма борьбе СНБ одобрила представленный проект «Программа-график мероприятий, обеспечивающих осуществление положений национальной стратегии по борьбе против терроризма на территории Республики Армения». Правительству поручено в установленный срок дать ему ход.
При представлении вышеотмеченного вопроса было отмечено, что утвержденный правительством еще в 2012 году проект нуждается в совершенствовании, учитывая существующие геополитические развития, высокий уровень террористической угрозы в регионе, а также тенденции развития и изменения форм терроризма.
В плане борьбы с терроризмом президент Армении указал на важность трех направлений, в качестве самых действенных средств – совершенствование оперативно-розыскных работ, в том числе совершенствование технических средств, повышение возможностей подразделений по противодействию, расширение международного сотрудничества и обмен ведущим опытом.