Ռուսաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի անցկացման հայտ կներկայացնի. Ստելլա Խաչանյանց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համառուսաստանյան պետական հեռուստառադիոընկերությունը (ՀՊՀՌԸ) եւ Իգոր Կրուտոյի փոփ-երաժշտության ակադեմիան մտադիր են «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթը 2019 թվականին Ռուսաստանում անցկացնելու հայտ ներկայացնել: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտնել Է ակադեմիայի գլխավոր տնօրեն Ստելլա Խաչանյանցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ՀՊՀՌԸ-ի հետ համատեղ հայտարարել ենք, որ պլանավորում ենք «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթը 2019 թվականին Ռուսաստանում անցկացնելու հայտ ներկայացնել»,-ասել Է Խաչանյանցը:
Հաջորդ՝ 2018 թվականի մրցույթը կկայանա Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում: Խաչանյանցը նաեւ նշել Է, որ փոփ-երաժշտության ակադեմիան վերջին չորս տարիներին պատրաստում Էր ստուգատեսի ռուսաստանցի մասնակիցներին, այդ թվում՝ Պոլինա Բոգուսեւիչին, որն առաջին տեղն Է զբաղեցրել նոյեմբերի 26-ին Թբիլիսիում անցկացված մրցույթում:
«Մանկական Եվրատեսիլը» Եվրոպական հեռարձակողների միության կողմից անցկացվում Է 2003 թվականից: Սկսած ներկայիս ստուգատեսից՝ հաղթողին որոշում Է ազգային ժյուրիի գնահատականը եւ հանդիսատեսի առցանց-քվեարկությունը: Ռուսաստանը ոչ մի անգամ չի ընդունել «Մանկական Եվրատեսիլը», սակայն արդեն առաջին անգամը չԷ, որ հաղթանակ Է տանում մրցույթում: 2006 թվականին ստուգատեսի հաղթահերոսներ Էին դարձել Մարիա եւ Անաստասիա Տոլմաչեւա քույրերը:

Россия подаст заявку на проведение "Детского Евровидения"
ВГТРК и Академия популярной музыки Игоря Крутого намерены подать заявку на проведение конкурса "Детское Евровидение" в 2019 году в России. Как передает Арменпресс, об этом в интервью ТАСС сообщила генеральный директор академии Стелла Хачанянц.
"Мы совместно с ВГТРК заявили, что планируем подать заявку на проведение "Детского Евровидения" в России в 2019 году", - сказала Хачанянц.
В следующем, 2018 году конкурс состоится в столице Белоруссии Минске.
Хачанянц также отметила, что Академия популярной музыки последние четыре года готовила российских участников смотра, в том числе Полину Богусевич, которая заняла первое место на прошедшем 26 ноября в Тбилиси конкурсе.
"Детское Евровидение" проводится Европейским вещательным союзом с 2003 года. С нынешнего смотра победителя определяет оценка национального жюри и зрительское онлайн-голосование.
Россия ни разу не принимала у себя "Детское Евровидение", однако уже не впервые одерживает победу в конкурсе. В 2006 году триумфаторами смотра стали сестры Мария и Анастасия Толмачевы.