ԱՄՆ պետդեպը Հայաստանը ճանաչել է որպես ֆիսկալ թափանցիկության նվազագույն պահանջներին բավարարող երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հրապարակել է 2017 թվականի ֆիսկալ տարվա թափանցիկության զեկույցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանը զեկույցում ներառվել է որպես ֆիսկալ թափանցիկության նվազագույն պահանջներին բավարարող երկիր:
Պետդեպի կողմից հրապարակված զեկույցում որպես նվազագույն պահանջներ են ներկայացված պետական բյուջեի թղթաբանությունը և բնական պաշարների արդյունահանման մասին կառավարության պայմանագրերն ու լիցենզիաները: Այսինքն, 2017 թվականի ֆիսկալ թափանցիկության ուսումնասիրության գործընթացը պահանջում է հասկանալ՝ արդյոք նշված կառավարությունները հրապարակայնորեն ի ցույց են դնում առանցքային բյուջետային փաստաթղթերը: Բացի այդ, գործընթացը ենթադրում է հստակեցնել՝ կառավարությունն արդյոք ունի անկախ գերագույն աուդիտային կազմակերպություն, որը ստուգում է կառավարության տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները և արդյոք այդ աուդիտների արդյունքները հասանելի են դառնում հանրությանը:
Զեկույցում գնահատական է տրվում նաև նրան, թե արդյոք բնական պաշարների արդյունահանման համար տրամադրվող լիցենզիաները ու պայմանագրերը ամրագրված են օրենքով և կիրառվում են գործնականում:
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը ներառված է այն երկրների շարքում, որոնք չեն ապահովել ֆիսկալ թափանցիկության նվազագույն պահանջները: Պետդեպը նաև արձանագրել է, որ այդ երկիրը ֆիսկալ թափանցիկության ապահովման հարցում որևէ առաջընթաց չի գրանցել:

Госдеп США признал Армению страной, удовлетворяющей минимальным требованиям фискальной прозрачности
Госдепартамент США опубликовал доклад о прозрачности 2017 фискального года.  Как сообщает «Арменпресс», Армения названа в докладе страной, удовлетворяющей минимальным требованиям прозрачности фиска.
К таким требованиям причислены представленная документация госбюджета и договоры, лицензии  правительства о добыче полезных ископаемых. Иначе говоря, процесс исследования фискальной прозрачности 2017 г требует понять, действительно ли правительство предоставляет публично основные бюджетные документы, действительно ли у него есть независимый аудитор, проверяющий его годовые финансовые отчеты, и становятся ли результаты аудита достоянием общественности.
В докладе также оценивается, зафиксированы ли законом выдаваемые лицензии и договоры на добычу полезных ископаемых и как они применяются.
В отличие от Армении, Азербайджан отнесен к странам, не обеспечивающим эти минимальные требования. Госдеп зафиксировал также отсутствие в Азербайджане прогресса в обеспечении фискальной прозрачности.