ԱՄՆ պետդեպը Հայաստանը ճանաչել է որպես ֆիսկալ թափանցիկության նվազագույն պահանջներին բավարարող երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հրապարակել է 2017 թվականի ֆիսկալ տարվա թափանցիկության զեկույցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանը զեկույցում ներառվել է որպես ֆիսկալ թափանցիկության նվազագույն պահանջներին բավարարող երկիր:
Պետդեպի կողմից հրապարակված զեկույցում որպես նվազագույն պահանջներ են ներկայացված պետական բյուջեի թղթաբանությունը և բնական պաշարների արդյունահանման մասին կառավարության պայմանագրերն ու լիցենզիաները: Այսինքն, 2017 թվականի ֆիսկալ թափանցիկության ուսումնասիրության գործընթացը պահանջում է հասկանալ՝ արդյոք նշված կառավարությունները հրապարակայնորեն ի ցույց են դնում առանցքային բյուջետային փաստաթղթերը: Բացի այդ, գործընթացը ենթադրում է հստակեցնել՝ կառավարությունն արդյոք ունի անկախ գերագույն աուդիտային կազմակերպություն, որը ստուգում է կառավարության տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները և արդյոք այդ աուդիտների արդյունքները հասանելի են դառնում հանրությանը:
Զեկույցում գնահատական է տրվում նաև նրան, թե արդյոք բնական պաշարների արդյունահանման համար տրամադրվող լիցենզիաները ու պայմանագրերը ամրագրված են օրենքով և կիրառվում են գործնականում:
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը ներառված է այն երկրների շարքում, որոնք չեն ապահովել ֆիսկալ թափանցիկության նվազագույն պահանջները: Պետդեպը նաև արձանագրել է, որ այդ երկիրը ֆիսկալ թափանցիկության ապահովման հարցում որևէ առաջընթաց չի գրանցել:

US State Department includes Armenia in list of countries meeting minimum requirements of fiscal transparency
US State Department includes Armenia in list of countries meeting minimum requirements of
fiscal transparency
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. The US Department of State has published the 2017 Fiscal Transparency Report, reports Armenpress.
Armenia is included in the report as a country meeting the minimum requirements of fiscal transparency for 2017.
The minimum requirements of fiscal transparency include having key budget documents that are publicly available, substantially complete, and generally reliable. The review includes an assessment of the transparency of processes for awarding government contracts and licenses for natural resource extraction. The 2017 fiscal transparency review process evaluated whether the identified governments publicly disclose key budget documents. The review process also evaluated whether the government has an independent supreme audit institution or similar institution that audits the government’s annual financial statements, and whether such audits are made publicly available.
The review further assessed whether the process for awarding licenses and contracts for natural resource extraction is outlined in law or regulation and followed in practice.
Unlike Armenia, Azerbaijan is included in the list of those countries that didn’t meet the minimum requirements of fiscal transparency. The State Department also stated that Azerbaijan didn’t record any profess on ensuring fiscal transparency.