Փորձագետները նշել են WannaCry վիրուսի հնարավոր ստեղծողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիբեռանվտանգության մասնագետները պարզել են, որ WannaCry շորթիչ-վիրուսի ստեղծողները կարող են լինել Հարավային Չինաստանից, Հոնկոնգից, Թայվանից կամ Սինգապուրից: Այս մասին հայտնել Է South China Morning Post թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթի տվյալներով՝ Միացյալ Նահանգների Flashpoint ընկերության փորձագետները կատարել են վիրուսի կոդի լեզվաբանական վերլուծություն, որը ցույց Է տվել, որ դրա ստեղծողը չինարենի հարավային բարբառի կրող Է: Նախնական կոդում օգտագործված տերմիններից մեկը բնորոշ Է Չինաստանի հարավային մարզերի, ինչպես նաեւ Հոնկոնգի, Թայվանի եւ Սինգապուրի համար, նշում են հետազոտողները: Նրանց նաեւ հաջողվել Է պարզել, որ սկզբնապես կոդը գրվել Է չինարեն, իսկ այնուհետեւ թարգմանվել անգլերեն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի Symantec ընկերությունը, որն զբաղվում Է հակավիրուսային ծրագրային ապահովման մշակմամբ, հայտարարել Է, որ WannaCry վիրուսի ստեղծման հետ կարող են առնչություն ունենալ հյուսիսկորեացի ցանցահենները:
Մայիսի 12-ին անհայտ ցանցահենները փորձել են 74 երկրներում գրոհել Windows գործառական համակարգով համակարգիչների վրա: Ամբողջ աշխարհում 45 հազար կիբեռհարձակում Է կատարվել ծածկագրիչ-վիրուսի օգտագործմամբ, ընդ որում ամենամեծ թվով վարակումների փորձեր գրանցվել են Ռուսաստանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: эксперты назвали возможных создателей вируса WannaCry
Специалисты по кибербезопасности установили, что создателями вируса-вымогателя WannaСry могут быть выходцы из Южного Китая, Гонконга, Тайваня или Сингапура. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета South China Morning Post.
По ее данным, эксперты американской компании Flashpoint провели лингвистический анализ кода вируса, показавший, что его создатель является носителем южного диалекта китайского языка. Один из использованных в первичном коде терминов характерен для южных областей Китая, а также Гонконга, Тайваня и Сингапура, отмечают исследователи. Им также удалось установить, что изначально код был написан на китайском языке, а затем переведен на английский.
Ранее американская компания Symantec, занимающаяся разработкой антивирусного программного обеспечения, заявляла, что к созданию вируса WannaCry могут быть причастны северокорейские хакеры.
12 мая неизвестные хакеры попытались атаковать компьютеры с операционной системой Windows в 74 странах. По всему миру было совершено 45 тысяч кибернападений с использованием вируса-шифровальщика, причем наибольшее число попыток заражений было зафиксировано в России.