«Լիցքավորելով աշխարհը». UWC Դիլիջան քոլեջում մեկնարկել է Aurora Dialogues քննարկումների շարքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: UWC Դիլիջան քոլեջում մեկնարկեց «Լիցքավորելով աշխարհը» խորագիրը կրող Aurora Dialogues քննարկումների երկրորդ շարքը, որին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել մարդասիրության ոլորտի ակնառու ներկայացուցիչներ, գիտնականներ, բարերարներ, գործարար, մեդիա ոլորտի եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչներ:
Վեց կարճ քննարկումների շրջանակում բանախոսները կներկայացնեն դրական փոփոխությունների եւ բացասական երեւույթների դեմ պայքարի մասին իրենց պատկերացումները,  միասին կգտնեն պատասխան այն հարցին, թե ինչպես կարելի է մարդկանց մղել ամենախոցելի խմբերի համար քայլեր ձեռնարկելուն:
Բանախոսները խոսելու են կրթություն, մարդու իրավունքների ոլորտում առկա մարտահրավերների, փախստականների կարողությունների հզորացման, լրատվամիջոցների դերի մասին:  Նրանց շարքում են Թագուհի Ռանիայի անվան Կրթության եւ զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Հաիֆա Դիա Ալ Աթիան, Bild օրաթերթի փոխխմբագիր Ֆլորիան Ֆոն Հայնցը, դերասանուհի եւ «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր Չուլպան Խամատովան, 2016 թվականի Ավրորա մրցանակի դափնեկիր, Maison Shalam  խնամքի տան եւ Rema հիվանդանոցի հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեն,  նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, լիբերիացի խաղաղության ակտիվիստ  եւ կանանց իրավունքների պաշտպան Լեյմա Գբովեն եւ այլք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ քոլեջի տնօրեն Դենիս Դեվիդսոնը:
«Մեր քոլեջի  սկզբունքները, ցանկություններն ու նպատակներն այնքան փոխկապակցված են այն ամենին, ինչ հիմա այստեղ անում ենք.  «Ավրորա»-ն ՝մարդասիրության համար,  միասին ապրել սովորելու համար: Մենք ուրախ ենք ձեզ  այստեղ հյուրընկալելու համար, որպեսզի օգնենք միասին հասկանալ՝  ինչ է կատարվում աշխարհում այսօր»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն էլ նշեց, որ  ոչ  միայն մեծ առավելություն է այսօր ներկաներին հենց այս քոլեջում հյուրընկալելը, այլեւ երիտասարդ, տաղանդավոր մարդկանց հնարավորություն տալը սովորել եւ մտածել կարեւոր բաների մասին:

“Заряжая мир”: в колледже UWC Дилижан стартовала серия дискуссий Aurora Dialogues
В международном колледже United World College (UWC) Dilijan  стартовала вторая серия  дискуссий Aurora Dialogues, для  участия в которой  в  Армению прибыли выдающиеся деятели сферы  благотворительности, ученые, благотворители, представители медиа и гражданского общества.
В течение  шести кратких диспутов  участники представят свои представления о позитивных изменениях и  борьбе  с  негативными явлениями, вместе  будут искать ответы  на  вопросы о том, как подвигнуть людей на  шаги, направленные на  самые  уязвимые группы.
Состоится  обмен мнениями о вызовах в сфере прав человека, об усилении возможностей  беженцев, о роли СМИ. Среди участников директор фонда  образования  и развития  имени королевы Рании Хаифа Диа Аль Атия, замредактора  газеты  Bild Флория фон Хайнц, сопредседатель фонда  “Подари жизнь” Чулпан Хаматова, лауреат премии Аврора-2015, основательница приюта Maison Shalam   и больницы Rema Маргарет Баранкице, нобелевский  лауреат, либерийская активистка Лейма Грове  и др.
Со вступительным словом на открытии выступил директор колледжа Дэнис Дэвидсон.
“Принципы, желания и цели нашего колледжа  столь тесно переплетены  с  тем, что мы  здесь сейчас делаем: Aurora – во имя гуманности, жить вместе – чтобы  учиться. Мы  рады  принять вас здесь, чтобы  вместе  попытаться понять, что происходит в  мире”, - как  передает Арменпресс, сказал он.
Соучредитель гуманитарной  инициативы  Aurora  и колледжа UWC Дилижан Рубен Варданян отметил, что огромное  преимущество не  только принимать сегодня этих гостей, но и предоставлять талантливой  молодежи учиться и думать  действительно важных вещах.