Բրիտանիայի Գերագույն դատարանը կառավարությանը պարտավորեցրեց Brexit-ի համար ստանալ խորհրդարանի հավանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Գերագույն դատարանը կառավարությանը պարտավորեցրել Է ստանալ խորհրդարանի հավանությունը Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու շուրջը բանակցություններ սկսելու համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին, այս վճիռը հունվարի 24-ին հրապարակել Է Միացյալ Թագավորության բարձրագույն դատական ատյանը՝ մերժելով նախարարների կաբինետի բողոքարկումը: Սույն որոշման օգտին քվեարկել են 11 դատավորներից ութը: Երեքը դեմ են քվեարկել:
Դրանով իսկ Գերագույն դատարանը հավանություն Է տվել Լոնդոնի Բարձր դատարանի վճռին, որը 2016 թվականի նոյեմբերին որոշել Է, որ Եվրամիության մասին Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածը, որը գործի Է դնում միությունից երկրի դուրս գալու ընթացակարգը, չի արող գործել առանց Համայնքների պալատի հավանության: Այս վճռի դեմ Էլ կառավարությունը բողոքարկել Էր, որը մերժվել Է:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, դատավճռի հրապարակումից հետո երկրի գլխավոր դատախազ Ջերեմի Ռայթը հայտարարել Է, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հիասթափված Է Գերագույն դատարանի վճռից, որը որոշել Է, որ Brexit-ի ընթացակարգը գործի դնելու համար անհրաժեշտ Է խորհրդարանի կողմից համապատասխան օրինագծի հավանությունը, բայց այն կկատարի:
«Անշուշտ, կառավարությունը հիասթափված Է վճռից, բայց մենք բոլորս ենթարկվում ենք օրենքին, այնպես որ կառավարությունը կհետեւի Գերագույն դատարանի որոշմանը եւ ամեն ինչ կանի դրա իրագործման համար»,- ասել Է Ռայթը լրագրողներին:

Британский Верховный суд обязал правительство получить одобрение парламента для Brexit
Верховный суд Великобритании обязал правительство получить одобрение парламента для начала переговоров о выходе страны из ЕС. Такое решение огласила во вторник, 24 января, высшая судебная инстанция Соединенного Королевства, отклонив апелляцию кабинета министров.
За данное решение проголосовали восемь из 11 судей. Трое проголосовали против.
Тем самым Верховный суд поддержал решение Высокого суда Лондона, постановившего в ноябре 2016 года, что 50-я статья Лиссабонского договора о ЕС, запускающая процедуру выхода страны из сообщества, не может быть задействована без одобрения Палаты общин. На это решение правительство и подало апелляцию, которая была отклонена,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Правительство Великобритании разочаровано решением Верховного суда, постановившего, что для запуска процедуры Brexit необходимо одобрение парламентом соответствующего законопроекта, но будет его выполнять, заявил после оглашения вердикта генпрокурор страны Джереми Райт.
"Разумеется, правительство разочаровано решением, но мы все подчиняемся закону, так что правительство последует распоряжению Верховного суда и сделает все для его имплементации", — сказал Райт журналистам.