Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն պարգևատրվել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել է Երևանի քաղաքապետարանում: Կայացած պաշտոնական հանդիպման շրջանակում, ողջունելով հյուրերին և շնորհակալություն հայտնելով գործընկերոջը՝ հրավերն ընդունելու համար, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ երկումայրաքաղաքների միջև բարեկամական և գործընկերային կապերի ամրապնդումը, երկկողմ ծրագրերի մշակումն ու ամենատարբեր ոլորտներում ծրագրային համագործակցությունն իսկապես կարևորված է Երևանի համար: «Տիկին քաղաքապետ, մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ հրավերն ընդունելու և Երևան այցելելու համար: Մենք առանձնակի ենք կարևորում Փարիզի հետ կապերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը, և համոզված եմ, որ Ձեր այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր համագործակցությանը: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող հատուկ վերաբերմունքի համար, ինչը ևս անչափ կարևոր է մեզ համար: Երևանի և Փարիզի միջև իսկապես առկա է փոխգործակցության լայն դաշտ, որը հնարավորություն կտա մեզ էլ ավելի ընդլայնելու համատեղ ծրագրերը ինչպես տեղական ինքնակառավարման, տնտեսական զարգացման, զբոսաշրջության խթանման, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում: Ըստ այդմ, տիկին քաղաքապետ, կառաջարկեմ ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կմշակի և հստակ կներկայացնի այն ուղղությունները, որոնցում մենք ունենք համագործակցության լայն հեռանկարներ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն նախ շնորհավորել է Երևանի քաղաքապետին՝ մայրաքաղաքի տոնի առթիվ, ապա ընդգծել, որ իր հերթին կանի հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակում երկու մայրաքաղաքների փոխգործակցությունը շոշափելի արդյունքներ տա:
«Պարոն քաղաքապետ, ինձ համար իսկապես հաճելի է գտնվել մի քաղաքում, որը շուրջ 3000-ամյա պատմություն ունի: Մենք ևս կարևորում ենք Երևանի հետ համագործակցության ծրագրերի ընդլայնումը, ինչի խոսուն ապացույցն է նաև ընդլայնված պատվիրակության կազմով մեր այստեղ գտնվելը: Երկու մայրաքաղաքների հաջողված համագործակցությունը նաև երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության արդյունքն է, որն ամուր թելերով է կապված: Փարիզի զարգացման գործում պետք է առանձնակի կարևորեմ հայ համայնքի դերակատարումը, որն, անշուշտ, մեծ է քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Պարոն քաղաքապետ, ուզում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար, շնորհակալ եմ նաև Ձեր այն հետևողականության ու պատրաստակամության համար, որն ուղղված է Երևանի և Փարիզի միջև հաստատված կապերն էլ ավելի ընդլայնելուն և զարգացնելուն: Վստահ եմ, որ առաջիկայում մենք կգրանցենք իսկապես շոշափելի արդյունքներ»,- նշել է Անն Իդալգոն և հույս է հայտնել, որ ապագայում առիթ կունենա փոխադարձ այցով Փարիզում հյուրընկալելու Երևանի քաղաքապետին:
Հանդիպման ավարտին կազմակերպված պաշտոնական արարողության շրջանակում, Երևանի և Փարիզի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով:

YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. While on an official visit to Yerevan the French delegation led by Paris Mayor Anne Hidalgo has been hosted in Yerevan Municipality, press service of the Municipality informed “Armenpress”.
Yerevan Mayor Taron Margaryan thanked his French counterpart for accepting the invitation and said the strengthening of friendly and partnership ties between the two capitals, the development of bilateral projects are really important for Yerevan.
“Mrs. Mayor, once again I want to thank you for accepting the invitation and visiting Yerevan. We attach a special importance to strengthening and expanding the ties with Paris, and I am sure your visit will boost our cooperation. I want to thank you for the special attitude provided to the Armenian community which is also very important for us. There is a really wide field of cooperation between Yerevan and Paris which will enable us to further expand the joint projects in local self-governance, economic development, boosting tourism, and other sectors. In this regard, I will suggest to create a working group which will develop and present the directions where we have wide cooperation prospects”, Taron Margaryan said.
In her turn Paris Mayor Anne Hidalgo thanked for the warm reception and congratulated Yerevan Mayor on the capital’s day.
“Mr. Mayor, it is really a pleasure for me to be in a city that has a 3000-years-old history. We also attach importance on expanding the cooperation projects with Yerevan, the evidence of which is our delegation’s visit here. I must give a special importance to the Armenian community on the development of Paris. Mr. Mayor, I once again want to thank you for the invitation, I am grateful for your consistency and readiness which is directed towards expanding and developing Yerevan-Paris ties. I am confident we will achieve significant progress in near future”, Paris Mayor said.
At the end of the meeting Yerevan Mayor Taron Margaryan awarded Anne Hidalgo with “Yerevan Mayor Gold Medal” for the great input on strengthening the friendly ties between Yerevan and Paris.