Խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀՀ Ընտրական օրենսգիրքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելուն կողմ քվեարկեց 102, դեմ՝ 17, ձեռնպահ՝ 3 պատգամավոր:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: «Մենք արձանագրում ենք, որ այս տեսքով Ընտրական օրենսգիրքը չի լուծում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի արած առաջարկները, չի լուծում այն խնդիրները, որոնց մասին բարձրաձայնել են քաղաքացիական հասարակությունը, ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը: Եվ սա է պատճառը, որ մենք դեմ ենք քվեարկելու, սակայն շարունակում ենք հույս ունենալ, որ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ լայն կոնսենսուս, ի վերջո, կկայանա»,- ասաց Զուրաբյանը:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The Armenian Parliament completely adopted the Electoral Code at third reading. As “Armenpress” reports, 102 MPs voted for, 17 against the Electoral Code. 3 MPs abstained from voting.
Before the voting head of the ANC faction Levon Zurabyan delivered a speech: “We note that the Electoral Code with this format does not resolve the OSCE/ODIHR proposals, it does not resolve the issues raised by the civil society and the opposition political forces. That’s why we will vote against the draft, however, we hope that a wide consensus will eventually take place over the Electoral Code”, Zurabyan said.