Խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀՀ Ընտրական օրենսգիրքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելուն կողմ քվեարկեց 102, դեմ՝ 17, ձեռնպահ՝ 3 պատգամավոր:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: «Մենք արձանագրում ենք, որ այս տեսքով Ընտրական օրենսգիրքը չի լուծում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի արած առաջարկները, չի լուծում այն խնդիրները, որոնց մասին բարձրաձայնել են քաղաքացիական հասարակությունը, ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը: Եվ սա է պատճառը, որ մենք դեմ ենք քվեարկելու, սակայն շարունակում ենք հույս ունենալ, որ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ լայն կոնսենսուս, ի վերջո, կկայանա»,- ասաց Զուրաբյանը:

НС Армении принял в 3-м чтении проект Избирательного кодекса
НС Армении принял в 3-м чтении проект Избирательного кодекса. Как передает «Арменпресс»,  «за» проголосовали  102 депутата, «против» -  17, воздержались  3 депутата.
По порядку ведения выступил руководитель фракции АНК Левон Зурабян, который сказал: «Мы констатируем, что в этом виде проект Избирательного кодекса не решает предложения ОБСЕ/БДИПЧ и не решает те задачи, о которых говорили гражданское общество, оппозиция.По этой причине мы будем голосовать «против», однако продолжаем надеяться, что консенсус вокруг ИК состоится».