Հայկական բանակը տարեկան համալրվում է գիշերային տեսանելիության հարյուրավոր սարքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն 3-4 տարի է հայկական բանակը տարեկան համալրվում է հարյուրավոր գիշերային տեսադիտարկման սարքերով: Մայիսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հայտարարությանը, թե հայկական զինված ուժերը գիշերային տեսանելիության սարքերով ապահովված չեն, իսկ իշխանությունները այդ սարքերը բերել են միայն ԱԺ-ում իր հայտարարությունից հետո:
«Ընդ որում, ամեն ամիս դրանց թե՛ քանակն է ավելանում,  թե՛ սերնդափոխությունն է իրականացվում: Եթե որևէ մեկը երբևէ առնչվել է գիշերային տեսանելիության սարքերի հետ, կիմանա, որ երկու տարում դրանք առաջին սերնդի ջերմադիտակից հասել են 2-րդ + սերնդի ջերմադիտակի: Սա միտում է, որը կա ամբողջ աշխարհում: Դա, այսպես ասած, կատարելության աստիճան չունեցող գործընթաց է, դա ամենօրյա է և կապ չունի որևէ մեկի հայտարարության հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հովհաննիսյանը:
Նա հավելեց, որ չի կարող ասել, թե հայկական բանակի պահանջարկի բոլոր հարցերը իդեալական վիճակում են: «Ես նման բան չեմ կարող ասել: Եվ ընդհանրապես, եթե կա որևէ մեկը, որ կարծում է, թե աշխարհի որևէ բանակում նման իրավիճակ կա, նա առնվազն միամիտ է: Բայց ասել, թե մեկ մարդու հայտարարությունից կամ քննադատությունից հետո գնացել միջոցներ են ձեռք բերել, առնվազն ծիծաղելի է»,- եզրափակեց Հովհաննիսյանը:

Армянская армия ежегодно пополняется сотнями приборов ночного видения
Уже 3-4 года армянская армия ежегодно пополняется сотнями приборов ночного видения. Как сообщает Арменпресс, об этом 3 мая на пресс-конференции сказал пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, коснувшись заявления депутата НС Армении Гранта Багратяна о том, что армянские ВС не обеспечены приборами ночного видения, а власти приобрели эти аппараты только после его заявления в НС.
«Ежемесячно увеличивается их количество, а также происходит смена поколения. Если кто-то когда-либо имел дело с приборами ночного видения, то поймет, что за два года они достигли 2+ поколения тепловизоров от первого поколения. Эта тенденция наблюдается во всем мире. Это, так называемый, не имеющий степени совершенства процесс, он происходит ежедневно и не зависит от чьих-либо заявлений», - сказал Ованнисян.
Он отметил, что не может сказать, что все вопросы со спросом армянской армии находятся в идеальном состоянии. «Я не могу сказать этого. И, вообще, если есть кто-то, кто считает, что в какой-либо армии мира есть подобная ситуация, то он, как минимум, наивен. Но говорить, что после заявления или критики одного человека пошли и приобрели приборы, как минимум, смешно», - добавил Ованнисян.