Ադրբեջանական քարոզչության հերթական ձախողումը. Կենտուկի նահանգում հակահայկական բանաձևը չի ընդունվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կենտուկի նահանգը միացավ Այդահո, Նյու Հեմփշիր և մյուս նահանգներին, որտեղ հաջողությամբ տապալվել են հակահայկական քարոզչությանն ուղղված ադրբեջանամետ բանաձևերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակը, մարտի 7-ին Կենտուկի նահանգի սենատում կասեցվել է այսպես կոչված «Խոջալուի ողբերգության» 24-րդ տարելիցը ոգեկոչող թիվ 168 բանաձևի ընդունումը, որը խեղաթյուրված էր ներկայացնում Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ փաստերը: Բանաձևը չի ընդունվել Հայ դատի հանձնախմբի արևելյան շրջանի ներկայացուցիչների կողմից նախաձեռնվող ապատեղեկատվության վերաբերյալ նահանգում ահազանգելուց հետո:
«Կենտուկիում ձեռք բերված մեր փորձը կրկին ապացուցեց, որ ժողովրդավարությունը գործում է, և նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամները չեն հանդուժի դիկտատոր Իլհամ Ալիևի շահերին ծառայող խեղաթյուրման կամ միջամտության որևէ փորձ: Ալիևը շարունակում է Հայաստանի ու Արցախի դեմ ուղղված ագրեսիան՝ դրանով վտանգի ենթարկելով տարածաշրջանի փխրուն խաղաղությունը»,- նշել է Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Արթուր Մարտիրոսյանը: Նա հավելել է, որ հանձնախմբի տեղական մարմինների և փաստաբանների միջոցով շարունակելու են ակտիվ աշխատել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և միջազգային հանրության կողմից ճանաչման ուղղությամբ:
Սենատոր Դայմոն Թայերի կողմից բանաձևը Կենտուկիի սենատ էր ներկայացվել մարտի 1-ին: Բանաձևի մասին տեղեկանալով՝ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչներն իսկույն տեղեկատվական արշավ էին նախաձեռնել՝ կոչ անելով սենատի նախագահին ու մեծամասնություն կազմող խմբակցության ղեկավարներին հրաժարվել փաստերը խեղաթյուրող վտանգավոր բանաձևն ընդունելուց: Արդյունքում նահանգի սենատը պաշտոնապես դադարեցրել է բանաձևի ընդունման գործընթացը:
Հայ լոբիստների ջանքերի արդյունքում Կենտուկիի օրենսդիրները տեղեկացել են ինչպես Արցախյան հակամարտության իրական բնույթի, այնպես էլ Սումգայիթում ու Բաքվում հայերի ջարդերի, Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների ու տարածաշրջանում Բաքվի ապակայունացնող դերի վերաբերյալ:

Очередной провал азербайджанской пропаганды: штат Кентукки отклонил антиармянскую резолюцию
Американский штат Кентукки присоединился к штатам Айдахо, Нью-Хемпшир и др., где благополучно провалились азербайджанские резолюции, имевпие антиармянскую направленность. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на офис комиссии Ай Дата США, 7 марта в сенате штата Кентукки была отклонена резолюция N168 под названием “Трагедия Ходжалу”, которая в извращенном виде представляла факты Арцахского конфликта. Резолюция была отклонена после оповещения о дезинформации представителями Восточного района комиссии Ай Дата.
“То, что произошло в Кентукки, в очередной раз доказало, что демократия действует, и члены законодательного органа штата не потерпят каких-либо попыток вмешательства в интересах диктатора Ильхама Алиева. Алиев продолжает агрессию в отношении Армении и Арцаха, тем самым подвергая опасности хрупкий мир в регионе”, - отметил представитель комиссии Ай Дата Артур мартиросян. Он добавил, что с помощью местных органов комиссии и юристов продолжат активно работать в направлении защиты и международного признания прав народа Арцаха.
Резолюция была представлена в сенат Кентукки 1 марта сенатором Даймоном Тайером. Узнав о резолюции, представители комиссии Ай Дата немедленно инициировали информационную атаку, призывая председателя сената и руководителей фракций отказаться от принятия извращающей факты резолюции. В итоге, сенат штата официально прекратил процесс принятия резолюции.
В результате усилий армянских лоббистов, законодатели Кентукки узнали как о истинном характере карабахского конфликта, так и о погромах армян в Баку и Сумгаите, а также о нарушении Азербайджаном прав человека и его дестабилизирующей роли в регионе.