Ադրբեջանական քարոզչության հերթական ձախողումը. Կենտուկի նահանգում հակահայկական բանաձևը չի ընդունվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կենտուկի նահանգը միացավ Այդահո, Նյու Հեմփշիր և մյուս նահանգներին, որտեղ հաջողությամբ տապալվել են հակահայկական քարոզչությանն ուղղված ադրբեջանամետ բանաձևերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակը, մարտի 7-ին Կենտուկի նահանգի սենատում կասեցվել է այսպես կոչված «Խոջալուի ողբերգության» 24-րդ տարելիցը ոգեկոչող թիվ 168 բանաձևի ընդունումը, որը խեղաթյուրված էր ներկայացնում Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ փաստերը: Բանաձևը չի ընդունվել Հայ դատի հանձնախմբի արևելյան շրջանի ներկայացուցիչների կողմից նախաձեռնվող ապատեղեկատվության վերաբերյալ նահանգում ահազանգելուց հետո:
«Կենտուկիում ձեռք բերված մեր փորձը կրկին ապացուցեց, որ ժողովրդավարությունը գործում է, և նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամները չեն հանդուժի դիկտատոր Իլհամ Ալիևի շահերին ծառայող խեղաթյուրման կամ միջամտության որևէ փորձ: Ալիևը շարունակում է Հայաստանի ու Արցախի դեմ ուղղված ագրեսիան՝ դրանով վտանգի ենթարկելով տարածաշրջանի փխրուն խաղաղությունը»,- նշել է Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Արթուր Մարտիրոսյանը: Նա հավելել է, որ հանձնախմբի տեղական մարմինների և փաստաբանների միջոցով շարունակելու են ակտիվ աշխատել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և միջազգային հանրության կողմից ճանաչման ուղղությամբ:
Սենատոր Դայմոն Թայերի կողմից բանաձևը Կենտուկիի սենատ էր ներկայացվել մարտի 1-ին: Բանաձևի մասին տեղեկանալով՝ Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչներն իսկույն տեղեկատվական արշավ էին նախաձեռնել՝ կոչ անելով սենատի նախագահին ու մեծամասնություն կազմող խմբակցության ղեկավարներին հրաժարվել փաստերը խեղաթյուրող վտանգավոր բանաձևն ընդունելուց: Արդյունքում նահանգի սենատը պաշտոնապես դադարեցրել է բանաձևի ընդունման գործընթացը:
Հայ լոբիստների ջանքերի արդյունքում Կենտուկիի օրենսդիրները տեղեկացել են ինչպես Արցախյան հակամարտության իրական բնույթի, այնպես էլ Սումգայիթում ու Բաքվում հայերի ջարդերի, Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների ու տարածաշրջանում Բաքվի ապակայունացնող դերի վերաբերյալ:

YEREVAN, MARCH 8, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) Eastern Region (ANCA-ER) announced on March 7 that it successfully defeated Senate Resolution 168 in Kentucky, which grossly misrepresented the facts of Artsakh-Azerbaijani conflict. Dozens of Kentucky residents responded to the ANCA-ER action alert and successfully defeated the measure. Kentucky joins Idaho, New Hampshire, and other states which have already rejected similar misleading pro-Baku measures in the recent past, 'Armenpress' reports citing the official website of ANCA.
“Our experience in Kentucky proved again that the democratic process works and our state legislators will not tolerate any attempt of interference and misrepresentation that serve the interests of a foreign dictator like Ilham Aliyev, who has ruthlessly repressed his own people and taken an increasingly anti-Western stance, while continuing aggression against Armenia and Artsakh effectively endangering fragile peace in the region,” said ANCA-ER Communications and Community Outreach Director Artur Martirosyan. “With our wide network of local ANCs and advocates, we will continue to work diligently to ensure the rights of the free people of Nagorno Karabakh Republic are protected and affirmed by the international community.”
S.R. 168, sponsored by Senator Damon Thayer, was introduced in the Kentucky Senate on March 1, 2016. Upon learning about the resolution by local advocates, ANCA-ER immediately mobilized the grassroots and spoke strongly against the deceptive and dangerous resolution calling upon the Senate President and Majority Floor Leader to withdraw it. Earlier today, the Kentucky Senate officially withdrew the measure from the proceedings of the legislative body and effectively killed the resolution.
The numerous calls and emails generated by the ANCA-ER and local residents caused Senators to educate themselves on the realities of the Nagorno Karabakh conflict, Sumgait and Baku massacres of Armenians, Azerbaijan’s gross human rights track record, Baku’s destabilizing role in the region as well as the rightful aspirations of the people of Artsakh Republic to live in an independent state free of Azerbaijani repression.