Հանցախմբի գործով Հանրային հեռուստաընկերության կալանավորված աշխատակիցն ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից Նորք-Մարաշում 2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին վնասազերծված զինված հանցախմբի գործով կալանավորված Արման Հայրապետյանը հունվարի 25-ին ազատ է արձակվել: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայրապետյանի փաստաբան Հերմինե Միքայելյանը: «Արման Հայրապետյանի նկատմամբ կալանքը չի երկարաձգվել և խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին»,- ասաց փաստաբան Միքայելյանը:
Հայրապետյանն աշխատում էր Հանրային հեռուստաընկերությունում` որպես արբանյակային հեռարձակման թողարկիչ:
Հունվարի 25-ին ազատ են արձակվել նաև նույն գործով կալանավորված Նելլի Մինասյանը, Սրբուհի Այվազյանը, Լիլիթ Թորոսյանը, Հայկ և Հրանտ Վարդանյանները:
2015-ի նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների կողմից իրականացված օպերատիվ քննչական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել էր կազմակերպված հանցավոր խմբավորում, որը նպատակ էր հետապնդել ՀՀ տարածքում կազմակերպել մի շարք ծանր հանցագործություններ։
Ոստիկանության հետ համատեղ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել էին տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ:
Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված էին եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել էին:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235–րդ հոդվածի 3-րդ մասով։

Former Public TV employee arrested with regard to the case of the gang neutralized in Nork Marash is released
Former Public TV employee arrested with regard to the case of the gang neutralized in Nork
Marash is released
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS.  Arman Hayrapetyan, arrested with regard to the case of the gang neutralized in Nork Marash by the National Security Service of the Republic of Armenia on November 25 was released on January 25. Hayrapetyan’s advocate Hermine Mikayelyan told “Armenpress” about this.  “Arman Hayrapetyan’s detention has not been extended and signature for not leaving is applied as precautionary measure”, lawyer Mikayelyan said.
Hayrapetyan was employed at the Public TV’s satellite broadcasting department.
Nelly Minasyan, Srbuhi Ayvazyan, Lilit Torosyan, Hayk and Hrant Vardanyans arrested with regard to the same case were also released on January 25.
Armenian citizen, former resident of Yerevan, Artur Vardanyan residing abroad arrived in Armenia in 2015, formed and headed a criminal group. According to preliminary agreement, the group illegally acquired a large number of weapons and ammunition concealing it in a rented house in Nork district of Yerevan.
A criminal case has been initiated in Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia in accordance with parts 1 and 2 of Article 223 and part 3 of article 235 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.