Աշխարհի առաջատար հեռուստաընկերությունները զբոսաշրջային ֆիլմեր են ներկայացնում Հայաստանի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում Հայաստանն առավել ճանաչելի դարձնելու համար տարեցտարի ավելի շատ մարկետինգայի քայլեր են իրականացվում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Էկոնոմիկայի նախարարության տուրիզմի վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
«Սկսած 2001 թվականից` Հայաստանի ճանաչելիությունը բարձրացնելու ուղղությամբ տարբեր միջոցառումներ ենք իրականացվել:  Այդ միջոցառումները հիմնականում իրականացվում են պետության և մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ, Հայաստանի «Տուրիզմի զարգացման հիմնադրամ»-ի և տուրիստական ընկերությունների հետ համատեղ»,- նշեց Ապրեսյանը:
Ապրեսյանի փոխանցմամբ` տարբեր երկրներից լրագրողներ և տուրիստական գործակալներ ճանաչողական այցեր են կատարում: Հրավիրված լրագրողների շրջանակներում եղել են նաև հեռուտալրագրողներ ովքեր եկել են, տեսել Հայաստանն ու մեր երկրի մասին ֆիլմ  են նկարել:
«Տարբեր երկրների կողմից արված ֆիլմաշարեր էլ են եղել, օրինակ՝ լեհական, ֆրանսիական, ուկրաինական, արգենտինական և այլն: Ֆիլմերից մեկը «Armenia The Land of Noah»-ը նկարահանել է իսպանական շատ հայտնի «Documentary maker»-ը,  որը  վավերագրական ֆիլմեր նկարելու մեջ մասնագտիացած կինոընկերություն է, շատ բարձրորակ ֆիլմ են նկարել: Այն արդեն ձեռք են բերվել և ցուցադրվել բազմաթիվ հայտնի, միջազգային հեղինակավոր հեռուստաալիքների կողմից, ինչպիսիք են Իսպանական «Television Espanola» և միջազգային «TVE international» հեռուստակայանները, «TVE 1» «TVE 2» ներքին հեռուստաալիքները»,- ասաց Ապրեսյանը` հավելելով, որ ֆիլմը ձեռք են բերել և հեռարձակել նաև սկանդինավյան երկրները, Չեխիայի ազգային հեռուստաընկերությունը, ֆրանսիական «TV 5»-ը և իտալական «RAI»-ին: Այստեղ է նաև եղել «American travel chanel»-ը և նկարել է «Bus travel» ֆիլմը և արդեն ցուցադրել:
«Bus travel»-ը մեր գինու, տնական, մրգային օղիների` թթի, խնձորի, հոնի, դեղձի, խաղողի, հայկական ավանդական խոհանոցի,  հարսանիքների, տարբեր ավանդական միջոցառումների հետ կապված ֆիլմ է:
Ապրեսյանի փոխանցմամբ` բացի միջոցառումների կազմակերպումից և ֆիլմերի նկարահանումներից ու ցուցադրումից նաև գովազդատեղեկատվական նյութեր են տպագրվում ու տարածվում Հայաստանն ավելի ճանաչելի դարձնելու համար:
Համաձայն Էկոնոմիկայի նախարարության  հրապարակած տվյալների, 2014 թվականի երկրորդ եռամսյակի համեմատ այս տարվա նույն  ժամանակաշրջանում Հայաստանում զբոսաշրջիկների թիվը աճել է 1,8 %-ով: Այդ ժամանակահատվածում Հայաստան  է ժամանել  256 917 զբոսաշրջիկ:

Передовые телекомпании мира представили фильмы о туризме в Армении
Для того, чтобы шире представить Армению на мировом уровне, делается множество маркетинговых шагов. В беседе с «Арменпресс» об этом рассказал начальник отдела туризма Министерства экономики Армении Мехак Апресян.
«Начиная с 2001 года, проводятся мероприятия по повышению узнаваемости  Армении в мире. В основном, мероприятия организуют совместно государство и частный сектор - «Фонд развития туризма» Армении и туристические компании»,- сказал Мехак Апресян.
По его словам, организуются познавательные визиты журналистов и турагентов в Армению. Среди приглашенных журналистов есть и тележурналисты, которые, увидев Армению, снимают фильмы о ней.
«Были циклы фильмов, например, польские, французские, украинские, аргентинские и пр. Один из фильмов - «Armenia The Land of Noah», был снят известным испанским агентством  «Documentary maker» - кинокомпанией, снимающей документальные фильмы; это очень высококачественный фильм. Этот фильм приобрели и показали многие известные телеканалы, такие как испанский «Television Espanola» и международный «TVE international», внутренние каналы «TVE 1» «TVE 2»»,- сказал Мехак Апресян, добавив, что этот же фильм приобрели и показали скандинавские страны, Чехия, французский «TV 5» и итальянский  «RAI».
Здесь побывал также американский «American travel chanel» и снял фильм «Bus travel», который уже показан.
«Bus travel» - фильм о нашем вине, домашних наливках из туты, яблок, кизила, персика, винограда, о традиционной армянской кухне, свадьбах и других традиционных праздниках.
Со слов Мехака Апресяна, кроме вышесказанного, снимают и показывают рекламные туристические ролики.
По данным Министерства экономики, по сравнению с первым кварталом прошлого года, в этом году число туристов, посетивших Армению, выросло на 1,8 %; Армению посетили 256 917 туристов.