Ազնավուրը խոստացել է Էրդողանին Ծիծեռնակաբերդ ուղեկցել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ շանսոնյե, Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրն իր դժգոհությունն է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ Թուրքիան շարունակում է ժխտել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ազնավուրը հայտնել է RTS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նշելով, որ Էրդողանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` 2015 թվականի ապրիլի 24-ին հրավիրրվել է Հայաստան, Ազնավուրը հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նախագահը դեռևս որևէ կերպ չի արձագանքել հրավերին: «Նա դեռ չի պատասխանել, բայց եթե նա գա, ես էլ նրա հետ կգնամ»,- հայտնել է շանսոնյեն:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ ինքն արդեն 90 տարեկան է, Ազնավուրը հույս է հայտնել, որ նախքան իր վախճանը հայերի ու թուրքերի միջև հարաբերությունները կկարգավորվեն:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի նախագահին հրավիրել է Հայաստան 2015թ. ապրիլի 24-ին: Նախագահն այս հայտարարությունն արել է 2014թ. մայիսի 27-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստին: «Եթե Թուրքիայի իշխանություններին հետաքրքրում է ճշմարտությունը, ուրեմն նրանք պետք է գան Հայաստան և ապրիլի 24-ին լինեն հայ ժողովրդի կողքին: Չեմ կարծում, թե դրանից հետո նրանք արխիվներ այցելելու մասին միտք հնչեցնել կկարողանան: Օգտվելով այս առիթից` պաշտոնապես հրավիրում եմ Թուրքիայի Նախագահին, ով էլ որ ընտրվի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ, այցելելու Հայաստան 2015 թվականի ապրիլի 24-ին և առերեսվելու Հայոց Ցեղասպանության պատմության խոսուն վկայություններին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարել է ՀՀ նախագահը:

Азнавур пообещал сопровождать Эрдогана на пути в Цицернакаберд
Великий французский шансонье, посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур  выразил свое недовольство тем, что Турция продолжает отрицать факт совершенного в 1915 году в Османской империи Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью телекомпании RTS.
Отметив, что Эрдоган приглашен в 100-летие Геноцида армян -  24 апреля 2015 года – в Армению, Азнавур напомнил, что президент Турции пока никак не отозвался на это приглашение. «Он пока не ответил, но если прибудет, то я пойду вместе с ним», - сказал Азнавур.
Коснувшись своего 90-летия, Азнавур выразил надежду, что до того, как умрет, отношения между армянами и турками нормализуются.
Приглашение президенту Турции посетить Армению 24 апреля 2015 года президент Армении Серж Саргсян озвучил 27 мая в ходе 4-го заседания Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
«Если власти Турции интересует истина, то они должны прибыть в Армению и находиться 24 апреля рядом с армянским народом. Не думаю, что после этого они смогут опять говорить о необходимости посетить архивы. Пользуясь случаем, я официально приглашаю президента Турции, кто бы ни был избран на этот пост во время ближайших выборов, посетить Армению 24 апреля 2015 года и стать сопричастным к красноречивым свидетельствам Геноцида армян», - заявил президент РА.