Սիրիայի հայկական կառույցները շարունակում են հայապահպան գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում բոլոր հայկական վարժարանները, մշակութային կառույցները գործում են` նպաստելով հայապահպանությանը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Դամասկոսի թեմի առաջնորդ Տ. Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը: «Այսօր Սիրիայում բոլոր վարժարանները գործում են: Որոշ մասն իրենց շենքի մեջ չեն գործում, բայց, այլ շենք անցնելով, մի քանի վարժարանների միացումով ու առավոտվա ու կեսօրվա դասընթացներն իրար հետ անցկացնելով` բոլոր վարժարանները, այնուամենայնիվ, գործում են: Սեպտեմբերի 15-ին դպրոցների վերաբացումը եղավ, և մեծ ոգևորությամբ աշակերտներ եկան ու սկսեցին ուսումնական տարին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտնեց Արմաշ Սրբազանը:
Անդրադառնալով Սփյուռքի տարբեր գաղթօջախներում հայապահպանության խնդրին` Տ. Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը նշեց, որ այդ հարցը միշտ առկա է, բայց  չի կարելի ասել, որ հայապահպանությունը համատարած վտանգված է կամ չի իրականանում: «Թեմերը տարբեր են, ամեն երկիր յուրահատուկ է` իր դժվարություններով, մարտահրավերներով: Ինչ վերաբերում է Սիրիային, մենք ունենք ամենօրյա դպրոցներ ու վարժարաններ, որտեղ դասավանդվում են հայոց լեզու, գրականություն, պատմություն, կրոն: Փորձում ենք այդ վարժարաններում խոսել հայերեն: Հայախոսությունը շատ կարևոր է. քաջալերում ենք ընտանիքներին իրենց առօրյայում խոսել հայերեն, դրա հետ մեկտեղ կա դպրոցի կյանքից դուրս մշակութային կյանք: Մշակութային միությունների կողմից միջոցառումներ են իրականացվում. անընդհատ հայ մարդն առնչվում է հայկական մշակույթին»,- պարզաբանեց Արմաշ Սրբազանը` հավելելով, որ ներկա ճգնաժամը իր հետ բերեց նոր դժվարություններ ոչ միայն տնտեսական, այլև հայ մարդու ֆիզիկական գոյության վտանգման առումով:

Armenian organizations of Syria continue working and promoting preservation of Armenian identity
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS: All the Armenian colleges and cultural organizations in Syria continue working and promoting preservation of the Armenian identity, His Grace Bishop Armash Nalbandian, Primate of the Armenian Church of Damascus, told today journalists.
“All the colleges in Syria work today. Some of them do not work in their building, but by means of joining several colleges, through conducting the morning and afternoon classes together, etc. On September 15, the schools reopened and pupils started the academic year with great delight,” His Grace said.
Referring to preservation of the Armenian identity in different communities, he noted that they always face the issue, but he cannot also say that the identity preservation is endangered widespread. “Dioceses are different. Every country is unique with its difficulties and challenges. As for Syria, we have everyday schools and colleges, where they teach Armenian language, literature, history, religion. We try to speak Armenian in those colleges. Speaking Armenian is very important; we encourage families to speak Armenian in their everyday activities. There is also a cultural life apart from the school. Cultural organizations hold events, and the Armenian people continuously deal with the Armenian culture,” Armash Nalbandian stressed.