Հեֆֆերնը լիահույս է շարունակել համագործակցությունը Տիգրան Սարգսյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը լիահույս է շարունակել համագործակցությունը Տիգրան Սարգսյանի հետ` Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այդ մասին ասաց ԱՄՆ դեսպանը:
Հարցին ի պատասխան` թե արդյոք Տիգրան Սրագսյանն ԱՄՆ-ում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակվելու լավագույն թեկնածուն էր, դեսպան Հեֆֆերնը նշեց, որ յուրաքանչյուր երկիր ինքն է ընտրում իր դեպսաններին, ովքեր ներկայացնում են այդ երկիրն արտասահմանում: «Մենք երկար տարիներ աշխատել ենք պարոն Սարգսյանի հետ, երբ նա վարչապետ էր և համոզված եմ, որ կկարողանանք շարունակել նրա հետ համատեղ աշխատանքը նաև Վաշինգթտնում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնում»,- ասաց դիվանագետը:
Հունիսի 26-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով` Տիգրան Սարգսյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան: Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով` Տիգրան Սարգսյանը նշանակվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Վաշինգտոն): Թաթուլ Մարգարյանն ազատվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի պարտականություններից:

Джон Хефферн рассчитывает на продолжение сотрудничества с Тиграном Саркисяном
Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Хефферн надеется продолжить сотрудничество с Тиграном Саркисяном уже в качестве посла РА в Вашингтоне. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами 29 июля сказал американский дипломат.
На вопрос, можно ли считать Тиграна Саркисяна лучшим кандидатом на пост посла Армении в США, Хефферн отметил, что каждая страна сама выбирает своих послов, которые представляют данную страну за рубежом. «Мы долгие годы работали с г-ном Саркисяном, когда он был премьером и уверены, что продолжим совместную работу с ним в качестве посла Армении в Вашингтоне», - сказал Хефферн.
26 июня указом президента Сержа Саргсяна, Тиграну Саркисяну был присвоен дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного посла Армении. Согласно еще одному указу президента, Тигран Саркисян был назначен послом Армении в США. Татул Маргарян освобожден от исполнения обязанностей Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в США.