ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարեվերջին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում են ծրագրում
ՆՅՈՒ ՅՈՐՔ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներԻգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) եւ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը հանդիպում են ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ Նյու Յորքում սեպտեմբերի 27-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ լրատվական ծառայությունից, համանախագահներն ու նախարարները շարունակել են քննարկումները խաղաղության գործընթացի էության շուրջ: Համանախագահներն արտահայտել են երեք երկրների հանձնառությունն աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը` հիմնված ուժի եւ ուժի սպառնալիքի բացառման, տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման հավասար իրավունքի սկզբունքների վրա:
Նրանք նաեւ վկայակոչել են երեք երկրների նախագահների 2013թ. հունիսի 18-ի հայտարարությունը` կողմերին կոչ անելով զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից ու հռետորաբանությունից, որոնք կարող են ավելացնել լարվածությունը տարածաշրջանում եւ հանգեցնել հակամարտության սրման:
Նախարարները վերահաստատել են իրենց տրամադրվածությունը շարունակելու աշխատել համանախագահների հետ` հասնելու հակամարտության խաղաղ կարգավորման: Համանախագահներն ակնկալում են այցելել տարածաշրջան նոյեմբերին` երկու նախագահների հետ քննարկելու իրենց ծրագրած բարձր մակարդակով հանդիպումն այս տարեվերջին:

Co-Chairs of the OSCE Minsk Group met with Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS: The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and James Warlick of the United States of America) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, met with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in New York on September 27. As reports Armenpress, referring to OSCE press release, the Co-Chairs and the Ministers continued discussions on the substance of the peace process.
The Co-Chairs stressed the commitment of their three countries to support the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict based on the non-use of force or the threat of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination of peoples. They also referred to the statement of their three Presidents on June 18, 2013, with special attention to the appeal to the sides to refrain from any actions or rhetoric that could raise tension in the region and lead to escalation of the conflict. The Ministers reiterated their determination to continue working with the Co-Chairs to reach a peaceful settlement of the conflict. The Co-Chairs expect to visit the region in November to discuss with the Presidents their planned summit meeting later this year.