Հայ-բրիտանական համագործակցության նոր էջ. կանցկացվի «Հայաստան–Միացյալ Թագավորություն բիզնես համաժողով 2026»-ը
Այս աշնանը  հոկտեմբերի 5–6-ը Երևանում առաջին անգամ կանցկացվի «Հայաստան–Միացյալ Թագավորություն բիզնես համաժողով 2026-ը» (Armenia–UK Business Forum 2026), որի նպատակն է Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև գործարար, ներդրումային և ինստիտուցիոնալ կապերի ամրապնդումն ու զարգացումը։ Հոկտեմբերի 5-ին համաժողովի մեկնարկը կազդարարվի Գալա համերգով,  հիմնական բիզնես  ծրագիրը կանցկացվի  հոկտեմբերի 6-ին։
Համաժողովը կազմակերպվում է Հայաստանի Օքսֆորդի շրջանավարտների բիզնես ակումբի (Oxford Alumni Business Club of Armenia, OABCA) կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ ի դեմս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Enterprise Armenia-ի, ինչպես նաև Բրիտանա-հայկական առևտրային պալատի (BACC) հետ գործընկերությամբ։
Այս համաժողովը տեղի է ունենում այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ Հայաստանն ամրապնդում է իր դիրքը որպես ներդրումային, առևտրային և նորարարական նախաձեռնությունների ռազմավարական ուղղություն։ Եվրոպական միության հետ խորացող համագործակցության և TRIPP-ի՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախաձեռնության համատեքստում Հայաստանը ևս մեկ քայլ է կատարում՝ իր դերը հաստատելու որպես Եվրոպան, Մերձավոր Արևելքը և Ասիան կապող զարգացող հանգույց, և ստեղծում կայուն ու երկարաժամկետ աճի շուկաներ պահանջող ներդրումների նոր հնարավորություններ։
«Հայաստան–Միցյալ Թագավորություն բիզնես համաժողով 2026»-ը կմիավորի ավելի քան 800 մասնակցի, այդ թվում՝ 100-ից ավելի պատվիրակ Միացյալ Թագավորությունից, 25-ից ավելի բանախոս և 10-ից ավելի ինստիտուցիոնալ գործընկերներ։ Մասնակիցները կներկայացնեն պետական կառավարման, ֆինանսների, ենթակառուցվածքների, բնական ռեսուրսների և էներգետիկայի, արհեստական բանականության, կրթության և մշակույթի ոլորտները։
«Ամուր տնտեսական գործընկերությունները կառուցվում են վստահության, շարունակական համագործակցության և բովանդակալից երկխոսության հիման վրա։ Մեր նպատակն է ստեղծել այնպիսի հարթակ, որը կհամախմբի ճիշտ մարդկանց՝ ոչ միայն հնարավորությունները քննարկելու, այլև դրանք իրագործելու համար։ Մենք հավատում ենք, որ Հայաստան–Միացյալ Թագավորություն բիզնես համաժողովը կարող է դառնալ երկարաժամկետ խթան նոր ներդրումների, ավելի ամուր ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների և մեր երկու երկրների միջև գործարար համագործակցության խորացման համար»,-նշում է Հայաստանի Օքսֆորդի շրջանավարտների բիզնես ակումբի (Oxford Alumni Business Club of Armenia – OABCA) խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Շաղիկյանը։
«Կառուցելով կամուրջներ՝ կապիտալի, տաղանդի և նորարարության համար» խորագրով համաժողովը նախատեսված է ամենաբարձր մակարդակի որոշում կայացնողների համար և կառուցված է վեց հիմնական ուղղությունների շուրջ՝ կապիտալ, տաղանդ, նորարարություն, ենթակառուցվածքներ, բնական ռեսուրսներ և էներգետիկա, գործընկերություն և մշակույթ։ Այն մեկ հարթակում կհամախմբի պետական գերատեսչությունների և բիզնեսի ղեկավարների, ներդրողների, նորարարների և ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչների՝ խթանելու երկխոսությունը, ձևավորելու ռազմավարական գործընկերություններ և բացահայտելու հայ-բրիտանական համագործակցության նոր հնարավորությունները։
Հոկտեմբերի 5-ին համաժողովը կմեկնարկի Արամ Խաչատրյան համերգասրահում՝ հյուրերի համար նախատեսված փակ Գալա համերգով, որը համաժողովի հատուկ գեղարվեստական խորհրդանշական քայլն է՝ ուղղված «կամուրջներ կառուցելու» գաղափարը մշակույթի միջոցով արտահայտելուն։ Համերգի ընթացքում բրիտանացի թավջութակահար Գայ Ջոնսթոնը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ (հիմնադիր՝ Սերգեյ Սմբատյան) կկատարի Էդվարդ Էլգարի Թավջութակի կոնցերտը. դիրիժոր՝ Դոկտոր Մարիոս Պապադոպուլոսը (MBE)՝ Օքսֆորդի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադիրն ու գեղարվեստական ղեկավարը։ Մշակութային համագործակցության թեման կշարունակվի նաև հոկտեմբերի 6-ին՝ «Մշակութային կամուրջ․ ժառանգություն, երաժշտություն և մշակութային դիվանագիտություն» խորագրով հատուկ պանելային քննարկմամբ։
Նույն օրը Dvin Music Hall-ում կանցկացվի նաև հիմնական բիզնես ծրագիրը, որը կներառի զեկույցներ, պանելային քննարկումներ, fireside ձևաչափով զրույցներ և նպատակային գործարար հանդիպումներ։ Պետական և մասնավոր հատվածների ղեկավարները կներկայացնեն հաջողված համագործակցության օրինակներ, գործնական փորձառություններ և հայ-բրիտանական համագործակցության զարգացման նոր ուղղություններ։ Բանախոսների թվում է նաև Օքսֆորդի Saïd Business School-ի կառավարման պրակտիկայի  ավագ գիտաշխատող դոկտոր Ալեքս Քոնոքը։
Համաժողովը կեզրափակվի Armenian–British Bridge Builder Award մրցանակի շնորհմամբ։
«Գործարար առաջնորդներին պետք չեն հերթական պանելային քննարկումները․ նրանց անհրաժեշտ են ճիշտ միջավայրը, ճիշտ մարդիկ և ճիշտ պահը, որպեսզի գաղափարները վերածվեն իրական համագործակցությունների։ Մանրակրկիտ մշակված ծրագրի, համակարգված նեթվորքինգի և նպատակային B2B ու B2G հանդիպումների միջոցով մենք ձևավորում ենք այնպիսի միջավայր, որտեղ երկխոսությունը վերածվում է գործընկերության, իսկ գործընկերությունը՝ իրական արդյունքների», - նշում է OABCA-ի հիմնադիր խորհրդի անդամ և համաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ Հայկ Կարապետյանը։
Համաժողովից հետո՝ հոկտեմբերի 7–8-ին Միացյալ Թագավորությունից ընտրված պատվիրակները և նրանց հայ գործընկերները կմասնակցեն ոլորտային B2B և B2G հանդիպումների՝ շարունակելու մասնագիտական քննարկումներն ու ձևավորելու երկարաժամկետ առևտրային գործընկերություններ։
Համաժողովի գրանցումն արդեն բաց է՝ forum.oabc.am ։
OABCA-ի մասին
Հայաստանի Օքսֆորդի շրջանավարտների բիզնես ակումբը (Oxford Alumni Business Club of Armenia, OABCA) հասարակական կազմակերպություն է, որը միավորում է Օքսֆորդի համալսարանի հայ շրջանավարտներին, այդ թվում՝ Saïd Business School-ի շրջանավարտներին։ Ակումբի անդամներն աշխատում են ֆինանսների, հեռահաղորդակցության, խորհրդատվության, տվյալագիտության և միջազգային հարաբերությունների ոլորտներում։
Ակումբը հիմնադրվել է Օքսֆորդի այն շրջանավարտների կողմից, ովքեր վերադարձել են Հայաստան՝ իրենց միջազգային փորձը ծառայեցնելու երկրի զարգացմանը, նախաձեռնելու ազդեցություն ունեցող ծրագրեր և ընդլայնելու կրթական ու միջազգային հնարավորությունների հասանելիությունը։ Ակումբը ղեկավարվում է տնօրենների խորհրդի կողմից, որի նախագահն է Ալեքսանդր Շաղիկյանը։

Армяно-британский бизнес-форум 2026 откроет новую главу экономического сотрудничества между Арменией и Великобританией
5–6 октября 2026 года в Ереване впервые состоится Армяно-британский бизнес-форум 2026 (Armenia–UK Business Forum 2026) — новая международная платформа, направленная на укрепление деловых, инвестиционных и институциональных связей между Арменией и Великобританией. Торжественная церемония открытия Форума состоится 5 октября. В этот же день для участников и гостей Форума будет организован гала-концерт. Основная деловая программа пройдет 6 октября.
Организаторами Форума выступают Бизнес-клуб выпускников Оксфорда в Армении (Oxford Alumni Business Club of Armenia, OABCA) совместно с Правительством Республики Армения в лице Министерства экономики Республики Армения, Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Enterprise Armenia, а также Британско-армянской торговой палатой (British Armenian Chamber of Commerce, BACC).
Форум проходит в период, когда Армения продолжает укреплять свои позиции в качестве стратегического направления для инвестиций, торговли и инноваций. По мере развития сотрудничества с Европейским союзом и реализации таких инициатив, как Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), страна укрепляет свою роль в качестве связующего звена между Европой, Ближним Востоком и Азией, открывая новые возможности для инвесторов, ориентированных на долгосрочное развитие.
Форум соберет более 800 участников, в том числе свыше 100 делегатов из Великобритании, более 25 спикеров и представителей 10 институциональных партнеров. Среди участников — представители государственных органов, финансового сектора, инфраструктурных и энергетических компаний, сфер природных ресурсов, искусственного интеллекта, образования и культуры.
«Устойчивое экономическое партнерство строится на доверии, долгосрочном взаимодействии и содержательном диалоге. Наша цель — создать платформу, которая объединяет нужных людей не только для обсуждения новых возможностей, но и для их реализации. Мы уверены, что Армяно-британский бизнес-форум может стать долгосрочным катализатором новых инвестиций, укрепления институциональных связей и развития делового сотрудничества между нашими странами», — отметил председатель Совета директоров Бизнес-клуба выпускников Оксфорда в Армении Александр Шагикян.
Форум пройдет под девизом Building Bridges for Capital, Talent and Innovation («Объединяя капитал, таланты и инновации»). Программа Форума будет сосредоточена на шести ключевых направлениях: капитал, таланты, инновации, инфраструктура, природные ресурсы и энергетика, партнерство и культура. Форум объединит представителей органов государственной власти, инвестиционного сообщества, бизнеса, академической среды и инновационного сектора для обсуждения перспектив двустороннего сотрудничества и укрепления стратегического партнерства между Арменией и Великобританией.
Программа Форума начнется 5 октября с закрытого гала-концерта в Концертном зале имени Арама Хачатуряна. Гала-концерт станет художественным воплощением главной идеи Форума — объединять людей через культуру. Британский виолончелист Гай Джонстон исполнит Концерт для виолончели с оркестром Эдварда Элгара в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении, основанного Сергеем Смбатяном. За дирижерский пульт встанет доктор Мариос Пападопулос, MBE, основатель и музыкальный руководитель Oxford Philharmonic Orchestra. 6 октября культурная программа Форума продолжится специальной панелью «Культурный мост: наследие, музыка и культурная дипломатия».
6 октября в Dvin Music Hall пройдет основная деловая программа Форума. Ее центральными событиями станут пленарные выступления, панельные дискуссии, fireside chatи встречи в формате business matchmaking. Среди приглашенных спикеров — доктор Алекс Коннок, Senior Fellow Школы бизнеса Саида (Saïd Business School) Оксфордского университета. Отдельное внимание будет уделено успешным примерам сотрудничества, практическим кейсам и перспективам развития армяно-британского партнерства. Форум завершится церемонией вручения премии Armenian–British Bridge Builder Award.
«Лидерам бизнеса сегодня нужна не очередная программа с дискуссионными панелями, а соответствующая среда, заинтересованные люди и возможность превратить диалог в конкретные договоренности. Благодаря тщательно продуманной программе, структурированному нетворкингу и встречам в форматах B2B и B2G мы создаем среду, где диалог становится партнерством, а партнерство — реальными результатами», — отметил член Совета директоров Бизнес-клуба выпускников Оксфорда в Армении и председатель Организационного комитета Айк Карапетян.
После завершения Форума отдельные делегаты из Великобритании и представители армянской стороны встретятся 7–8 октября в рамках встреч B2B и B2G, посвященных развитию отраслевого сотрудничества и долгосрочного коммерческого партнерства.
Регистрация уже открыта: forum.oabc.am.
О Бизнес-клубе выпускников Оксфорда в Армении Бизнес-клуб выпускников Оксфорда в Армении (Oxford Alumni Business Club of Armenia, OABCA) — некоммерческая организация, объединяющая выпускников Оксфордского университета из Армении, включая выпускников Школы бизнеса Саида (Saïd Business School), работающих в сферах финансов, телекоммуникаций, консалтинга, науки о данных и международных отношений. Клуб был основан выпускниками Оксфорда, вернувшимися в Армению, и сегодня реализует проекты, основанные на международном опыте, расширяя доступ к образованию и международным возможностям. Деятельностью Клуба руководит Советдиректоров под председательством Александра Шагикяна.