Մոսկվան իրատեսական է համարում Ուկրաինայում խաղաղության շուրջ Չինաստանի ծրագիրը․ Պուտինը հարցազրույց է տվել Xinhua-ին
Մոսկվան իրատեսական է համարում Ուկրաինայում խաղաղության շուրջ
Չինաստանի ծրագիրը․ Պուտինը հարցազրույց է տվել Xinhua-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստան այցի նախաշեմին հարցազրույց է տվել Xinhua գործակալությանը՝ նշելով, որ Պեկինի առաջարկները՝ Ուկրաինայում հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ, իրատեսական են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պուտինի հարցազրույցն ամբողջությամբ հրապարակվել է Կրեմլի կայքում։
Պուտինի խոսքով՝ Չինաստանում հրաշալի հասկանում են ուկրաինական ճգնաժամի պատճառները և դրա գլոբալ աշխարհաքաղաքական նշանակությունը, որն արտացոլվել է ճգնաժամը քաղաքական միջոցներով կարգավորելու մասին 12 կետից բաղկացած ծրագրում, որը Չինաստանը ներկայացրել էր 2023 թ․ փետրվարին։
ՌԴ նախագահը հայտնել է, որ Պեկինը ևս 4 սկզբունք է առաջարկել, որոնք լրացնում են վերոնշյալ ծրագիրը և խաղաղության հասնելու «իրատեսական ու կառուցողական քայլեր են»։
«Ցավոք, այդ նախաձեռնություններն աջակցություն չեն գտնում ո՛չ Ուկրաինայում, ո՛չ նրա արևմտյան հովանավորների շրջանում», - ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
Նա նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է երկխոսության Ուկրաինայի հարցով՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար, սակայն բանակցությունները պետք է հաշվի առնեն Մոսկվայի շահերը և միաժամանակ քննարկեն համաշխարհային կայունությունը և անվտանգության հուսալի երաշխիքները։
Պուտինը նաև նշել է, որ Արևմուտքը փորձում է «պատժել», մեկուսացնել և թուլացնել Ռուսաստանին և աչք է փակում Ռուսաստանի տարածքում Ուկրաինայի հարձակումների վրա։
ՌԴ նախագահը նաև բարձր է գնահատել Չինաստանի հետ հարաբերությունները՝ նշելով, որ դրանք հասել են ամենաբարձր մակարդակին։ Իսկ 2024 թվականին ԲՐԻԿՍ-ում Ռուսաստանի նախագահության ընթացքում գլխավոր նպատակներից մեկը Պուտինն անվանել է կազմակերպության կազմում նոր մասնակիցների ինտեգրումը։
Պուտինը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հրավերով մայիսի 16-17-ը պետական ​​այցով կմեկնի Չինաստան։ Սա կլինի նրա առաջին արտասահմանյան այցը նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո։

План Китая по мирному урегулированию конфликта с Украиной Москва считает реалистичным: интервью Путина агентству Xinhua
План Китая по мирному урегулированию конфликта с Украиной Москва считает
реалистичным: интервью Путина агентству Xinhua
Президент России Владимир Путин, в преддверии визита в Китай, дал интервью агентству Xinhua. Среди прочих вопросов он обратился и к предложению Пекина по мирному урегулированию конфликта на Украине, отметив, что они реалистичны. Как передает “Арменпресс”, интервью Путина полностью опубликовано на сайте Кремля.
По словам Путина, в Китае прекрасно понимают причины украинского кризиса и его глобальное геополитическое значение, что нашло отражение в плане из 12 пунктов по урегулированию кризиса политическими средствами, который Китай представил в феврале 2023 года.
Президент России сообщил, что Пекин предложил еще 4 принципа, которые дополняют вышеупомянутый план и являются реалистичными и конструктивными шагами для достижения мира.
“К сожалению, эти инициативы не находят поддержки ни в Украине, ни у ее западных покровителей”, - сказал Владимир Путин.
Он заявил, что Россия готова к диалогу с Украиной по мирному урегулированию конфликта, но переговоры должны учитывать интересы Москвы и в то же время глобальную стабильность и надежные гарантии безопасности.
Путин также отметил, что Запад пытается “наказать”, изолировать и ослабить Россию и закрывает глаза на атаки Украины на территории России.
Президент России высоко оценил отношения с Китаем, отметив, что они достигли самого высокого уровня. А одной из главных целей во время российского председательства в БРИКС в 2024 году Путин назвал интеграцию в организацию новых участников.
Путин посетит Китай с государственным визитом 16-17 мая по приглашению председателя КНР Си Цзиньпина. Это будет его первый зарубежный визит с момента вступления на должность президента.