Պենտագոնը հայտնել է, որ Սիրիայում ամերիկյան ավիաբազային հարվածից հետո ոչնչացրել է արձակման կայանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի կործանիչը ոչնչացրել է արձակման կայանք՝ Սիրիայի Ռումեյլանի շրջանում ռազմակայանի վրա անհաջող հրթիռային հարձակումից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը։
«Այսօր կոալիցիայի կործանիչն ինքնապաշտպանության կարգով ոչնչացրել է արձակման կայանք՝ Սիրիայի Ռումեյլանում կոալիցիայի ռազմակայանի վրա անհաջող հրթիռային հարձակման մասին հաղորդագրությունից հետո», - հայտնել են ԱՄՆ ռազմական գերատեսչությունում:
Պենտագոնի ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ միջադեպի հետևանքով ամերիկացի զինվորականները չեն տուժել։
Շիաների կազմավորումների հարձակումները Սիրիայում ամերիկյան ռազմակայանների վրա սկսվել են անցյալ տարվա հոկտեմբերին Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրումից հետո։ Այս ընթացքում Սիրիայում ԱՄՆ ռազմական օբյեկտները ենթարկվել են 99 հարձակման։

После удара по американской авиабазе в Сирии была уничтожена пусковая установка: Пентагон
Истребитель коалиции, возглавляемой США, на Ближнем Востоке уничтожил пусковую площадку после неудачной ракетной атаки на военную базу в сирийском регионе Румейлан. Как передает «Арменпресс», об этом ТАСС сообщил представитель Пентагона.
«Сегодня истребитель коалиции уничтожил в порядке самообороны пусковую установку после сообщения о неудавшемся ракетном ударе по базе коалиции в Румейлане, Сирия», - заявили военные США.
Представитель Пентагона пояснил, что американские военные не пострадали в результате инцидента.
Нападения шиитских группировок на американские военные базы в Сирии начались в октябре прошлого года после эскалации конфликта на Ближнем Востоке. За это время объекты США в Сирии подверглись 99 атакам.