Աննա Վարդապետյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդունել է իր հրավերով երկօրյա այցով Հայաստան ժամանած Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային և Ասոցիացիայի գլխավոր իրավաբան Շենազ Մուզաֆերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է Ռոյլ Դոնային՝ Ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ և եվրոպացի գործընկերոջ հետ քննարկել 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում նախանշված համագործակցության ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազը Ռոյլ Դոնայի և Շենազ Մուզաֆերի հետ զրույցում անդրադարձել է 2023 և 2024 թվականներին Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության հետ համատեղ կազմակերպված բարձրաստիճան համաժողովների արդյունքներին, որոնցից առաջինին մասնակցել է նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեն:
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ափսոսանքով նշել 2023 թվականին Ասոցիացիայի՝ Լոնդոնում կազմակերպված տարեկան համաժողովին Աննա Վարդապետյանի կողմից անձամբ չմասնակցելու մասին: Ռոյլ Դոնան կարևորել է ՀՀ գլխավոր դատախազի` «Կիբերհանցագործության դեմ պայքարի առանձնահատկությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով հոդվածի հրապարակումը Ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը՝ ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, կոռուպցիայի, միջազգային հանցավորության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի թեմաներով դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ուղղված վեբինարների կազմակերպման, ինչպես նաև Ասոցիացիայի տարեկան համաժողովներից մեկը Հայաստանում անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպման ավարտին Ռոյլ Դոնային խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Խուան Բատիստա Մահիկսին և հույս հայտնել, որ առաջիկայում անձամբ հանդիպելու հնարավորություն կլինի:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիային անդամակցում է 1999 թվականի մայիսի 17-ից:
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի վերջին այցը Հայաստան տեղի էր ունեցել 2009 թվականի ապրիլի 22-ին:

По приглашению Анны Вардапетян в Армению прибыл генеральный секретарь Международной ассоциации прокуроров
Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла генерального секретаря Международной ассоциации прокуроров Ройла Дону и главного юриста ассоциации Шеназ Музафер, прибывших в Армению по ее приглашению с двухдневным визитом. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Генеральная прокуратура.
Анна Вардапетян поздравила Ройла Дону с переизбранием на пост генерального секретаря ассоциации и обсудила с европейским партнером работы, проводимые в направлениях сотрудничества, намеченные в ходе встречи, состоявшейся 5 марта 2024 года в Гааге.
Ройл Дона поблагодарил Анну Вардапетян за приглашение и теплый прием.
В ходе встречи стороны, в частности, обсудили вопросы, связанные с организацией вебинаров, направленных на развитие профессиональных навыков прокуроров по темам конфискации имущества незаконного происхождения, коррупции, международной преступности, незаконного оборота наркотиков и борьбы с киберпреступностью, а также вопросы, связанные с проведением в Армении ежегодной конференции ассоциации.
Анна Вардапетян попросила Ройла Дону передать ее теплые приветствия председателю Международной ассоциации прокуроров Хуану Батисте Махиксу и выразила надежду, что в ближайшем будущем у нее будет возможность встретиться с ним и лично.
Напомним, что Генеральная прокуратура Армении является членом Международной ассоциации прокуроров с 17 мая 1999 года.
Последний визит генерального секретаря Международной ассоциации прокуроров в Армению состоялся 22 апреля 2009 года.