Հայաստանի ԱԺ-ն վավերացրեց ԵԱՏՄ երկրներում գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ժողովը վավերացրեց «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններում գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին» համաձայնագիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ն 95 կողմ ձայնով ընդունեց համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2023 թվականի հունիսի 8-ին:
Ըստ նախագծի՝ համաձայնագրի նպատակն է գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի համապատասխանության ճանաչման միջոցով վերացնել աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում բացառումները և սահմանափակումները:
Համաձայնագրի վավերացմամբ կկարգավորվի գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչումը՝ ԵԱՏՄ պետությունում աշխատանքի տեղավորման, աշխատանքային միգրացիայի ոլորտում մասնագիտական գործունեության իրականացման հասանելիությունն այդ փաստաթղթերն ունեցող անձանց համար ապահովելու նպատակով:

Парламент Армении ратифицировал Соглашение о взаимном признании документов о научных степенях в странах ЕАЭС
Парламент Армении ратифицировал Соглашение о взаимном признании документов
о научных степенях в странах ЕАЭС
Национальное собрание Армении ратифицировало Соглашение О взаимном признании документов об ученых степенях в государствах-членах Евразийского экономического союза.
Как передает «Арменпресс», проект ратификации был принят 95 голосами.
Соглашение было подписано 8 июня 2023 года.
Согласно проекту, целью соглашения является устранение исключений и ограничений в области трудовой миграции путем признания соответствия документов об ученых степенях.
Ратификацией соглашения будет урегулировано взаимное признание документов об ученых степенях с целью обеспечения доступа лиц, имеющих эти документы, к трудоустройству в государствах ЕАЭС, к осуществлению профессиональной деятельности в сфере трудовой миграции.