Հայաստանի կառավարությունն այս տարի սպասում է առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը 2023 թվականին սպասում է առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ, գնաճի միջավայրը կայուն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Մեր կարևորագույն ձեռքումներից մեկը սպառնալիքների և անվտանգային մարտահրավերների միջավայրում մեր մակրոտնտեսական կայունությունն է, որը մենք կարողացանք պահպանել և՛ պատերազմի, և՛ ներքաղաքական անկայունությունների, և՛ կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում: Հայաստանը երկրորդ տարին անընդմեջ շարունակում է մնալ բարձր տնտեսական աճի միջավայրում: Մենք այս տարի սպասում ենք առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ գնաճի միջավայրը կայուն է: Առաջին 9 ամիսների արդյունքներով գնաճի ցուցանիշը 2.8 տոկոս է: 2023-ի սեպտեմբերին արձանագրվել է Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերի նոր ռեկորդ:  Սեպտեմբերին Հայաստանում գրանցված աշխատատեղերի թիվը  726 հազար 56 է եղել, որը 2018 թ․ մայիսի համեմատությամբ ավել է 178 հազար 67-ով:
«Սա նշանակում է, որ մեր կառավարությունն իր գործունեության ընթացքում Հայաստանում ստեղծել է 178 հազար աշխատատեղ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը մակրոտնտեսական կայունությունը բոլոր մարտահրավերները, սպառնալիքները կառավարելու, նաև հնարավորություններն օգտագործելու ամենակարևոր գործիքն ու ցուցանիշն է համարում: «Ի հեճուկս բոլոր մարտահրավերների՝ մեզ հաջողվել է մակրոտնտեսական կայունություն ապահովել, այդ թվում՝ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ սկզբունքային և համակարգված պայքար տանելու շնորհիվ»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա մակրոտնտեսական կայունության համար ամենամեծ սպառնալիքներից մեկը համարում է կոռուպցիայի հնարավոր վերաակտիվացումը: Վարչապետը շեշտեց՝ կառավարությունն իր սկզբունքային պայքարը պետք է խորացնի կոռուպցիայի դեմ:

Правительство Армении в этом году ожидает экономический рост не менее 7%
Правительство Армении в 2023 году ожидает экономический рост не менее 7% в, инфляционная среда довольно стабильна.
Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян заявил на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2024 год
«Одним из важнейших наших достижений в условиях угроз и вызовов безопасности является наша макроэкономическая стабильность, которую мы смогли сохранить как во время войны, так и во время внутриполитической нестабильности и пандемии коронавируса. Армения второй год подряд продолжает оставаться в среде высокого экономического роста. В этом году мы ожидаем не менее 7-процентного экономического роста», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, инфляционная ситуация стабильна. По итогам 9 месяцев уровень инфляции составил 2,8 %. Новый рекорд зарегистрированных рабочих мест в Армении зафиксирован в сентябре 2023 года. В сентябре число зарегистрированных рабочих мест в Армении составило 726 056, что по сравнению с маем 2018 года больше на 178 067.
«Это означает, что наше правительство за время своей деятельности создало в Армении 178  000 рабочих мест», - сказал Пашинян.
Макроэкономическую стабильность премьер-министр считает важнейшим инструментом и индикатором управления всеми вызовами и угрозами, а также использования возможностей. «Несмотря на все трудности, нам удалось обеспечить макроэкономическую стабильность, в том числе благодаря и принципиальной и системной борьбе с коррупцией в Армении», - сказал Пашинян.