Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է մուտք գործել բռնի տեղահանված արդեն 42 հազար 500 անձ. Նազելի Բաղդասարյան
Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է մուտք գործել բռնի տեղահանված արդեն 42
հազար 500 անձ. Նազելի Բաղդասարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ մուտք է գործել բռնի տեղահանված 42 հազար 500 անձ, որից 22 հազար 800 անձը հաշվառվել է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հումանիտար կենտրոնում կայացած ասուլիսում այս մասին ասաց վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, հավելելով, որ Կոռնիձորի վրանային կայանը հատելուց հետո քաղաքացիները հաշվառում են ստանում կամ Գորիսի, կամ Վայքի հատուկ հաշվառման կենտրոններում։
«4002 անձ ապահովվել է պետության կողմից տրամադրված կացարանով. Սյունիքում՝ 1 465 անձ, Վայոց ձորում՝ 810, Գեղարքունիքում՝ 976, Տավուշում՝ 298, Արմավիրում՝ 200, Արագածոտնում՝ 30, Շիրակում՝ 203 և Կոտայքում՝ 20 անձ։
Ընդգծում եմ, որ սա առաջնային օգնությունն է, մեզ համար գերնպատակ է Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ապահովել որոշակի կացարանով»,- ասաց Բաղդասարյանը։

Из Нагорного Карабаха в Армению уже переехали 42 500 вынужденных переселенцев: Назели Багдасарян
По состоянию на 08:00 27 сентября 2023 года из Нагорного Карабаха в Армению уже въехали 42 500 вынужденных переселенцев, из них зарегистрировано 22 800 человек. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, состоявшейся в гуманитарном центре Гориса, сообщила пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян, добавив, что после пересечения палаточного пункта в Корнидзоре граждане регистрируются в специальных центрах регистрации Гориса, или Вайка.
«4002 перемещенных людей уже обеспечены жильем, предоставленным государством. В Сюнике - 1465 человек, в Вайоц Дзоре - 810, в Гегаркунике - 976, в Тавуше - 298, в Армавире - 200, в Арагацотне - 30, в Шираке - 203 и в Котайке - 20 человек.
Подчеркну, что это первичная помощь, наша основная цель - обеспечить армян Нагорного Карабаха определенным жильем», - заявила Багдасарян.