ՀՀ-ում ավանդների ու վարկերի ծավալը շարունակ աճել է՝ ապրիլին հասնելով ամենաբարձր մակարդակին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2023թ.-ի ապրիլին ՀՀ ընդհանուր ավանդային պորտֆելը կազմել է 5 տրլն 134 մլրդ 447 մլն ՀՀ դրամ՝ գերազանցելով 2022թ.-ի դեկտեմբերին արձանագրված պատմական ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 5 տրլն 122 մլրդ 579 մլն, իսկ 2018թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է ավելի քան 2 անգամ:
Ընթացիկ տարվա ապրիլին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ ՀՀ առևտրային բանկերի ներգրավված ավանդներն աճել են 31.21%-ով։
348380447_607056724742208_2071647472793947978_n.png (80 KB)
2023թ.-ի ապրիլին մարտի համեմատ առևտրային բանկերի կողմից ներգրավված ավանդների ծավալն աճել է 0.84%-ով, սակայն ռեզիդենտներից ՀՀ դրամով ներգրավված ավանդները նվազել են 0.16%-ով։ Ռեզիդենտներից ներգրավված ավանդների ծավալը վերջին 6 տարիների ապրիլ ամիսներին դինամիկ աճ է արձանագրել՝ 2023թ.-ին հասնելով առավելագույն արդյունքին՝ 3 տրլն 821 մլրդ 478 մլն ՀՀ դրամ։
Բանկերի (բայց ոչ վարկային կազմակերպությունների) ընդհանուր վարկային պորտֆելը 2023թ.-ի  ապրիլին նոր պատմական ռեկորդ է սահմանել՝ 4 տրլն 409 մլրդ 409 մլն ՀՀ դրամ՝ գերազանցելով նախորդ՝ 2023թ.-ի մարտ ամսվա պատմական ամենաբարձր, ռեկորդային ցուցանիշը 0.47%-ով։
2023թ.-ի ապրիլին վարկային կազմակերպությունների տրամադրած վարկերի ծավալը 2018-2022թթ․-ի նույն ամսվա համեմատ գրանցել է անկում։ Աճ արձանագրվել է միայն նախորդ ամսվա՝ մարտի, համեմատ 1.42%։
Դիտարկվող ժամանակահատվածում նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ վարկային կազմակերպություններից ռեզիդենտների ներգրավված վարկերի ծավալն աճել է 1.73%-ով, մինչդեռ ոչ ռեզիդենտների կողմից ներգրավված վարկերի ծավալը՝ նվազել 5.75%-ով:

В Армении растет объем депозитов и кредитов: в апреле он достиг наивысшего уровня
В апреле 2023 года общий депозитный портфель РА составил 5 трлн 134 млрд 447 млн ​​драмов, превысив самый высокий исторический показатель, зафиксированный в декабре 2022 года – 5 трлн 122 млрд 579 млн драмов, и по сравнению с тем же периодом 2018 года увеличился более чем в 2 раза.
В апреле текущего года, по сравнению с тем же месяцем предыдущего года, привлеченные депозиты коммерческих банков РА выросли на 31,21%.
348380447_607056724742208_2071647472793947978_n.png (80 KB)
В апреле 2023 года по сравнению с мартом объем депозитов, привлеченных коммерческими банками, увеличился на 0,84%, объем депозитов, привлеченных резидентами в драмах РА, уменьшился на 0,16%. Объем привлеченных резидентами депозитов зафиксировал динамичный рост в апрельские месяцы последних 6 лет, достигнув максимального результата в 2023 году – 3 трлн 821 млрд 478 млн драмов.
Совокупный кредитный портфель банков (но не кредитных организаций) в апреле 2023 года установил новый исторический рекорд – 4 трлн 409 млрд 409 млн драмов, превысив предыдущий исторический рекорд марта 2023 года на 0,47%.
В апреле 2023 года объем кредитов, выданных кредитными организациями, уменьшился по сравнению с аналогичным месяцем 2018-2022 годов. Рост был зафиксирован всего на 1,42% по сравнению с предыдущим месяцем, мартом.
За рассматриваемый период по сравнению с апрелем прошлого года объем кредитов, взятых резидентами в кредитных организациях, увеличился на 1,73%, объем кредитов, привлеченных нерезидентами, уменьшился на 5,75%.