Պեկինը մերժել է Վաշինգտոնի առաջարկը երկու երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը մերժել է Միացյալ Նահանգների առաջարկը՝ հունիսի 2-4-ը Սինգապուրում «Շանգրի-Լա երկխոսություն» անվտանգության ֆորումի շրջանակներում երկու երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Wall Street Journal-ը:
«ՉԺՀ-ն անսպասելիորեն տեղեկացրել է ԱՄՆ-ին այն մասին, որ մերժում է մայիսի սկզբին պաշտպանության նախարար Օսթինի` Չինաստանի պաշտպանության նախարար Լի Շանֆուին արված առաջարկն այս շաբաթ Սինգապուրում հանդիպելու վերաբերյալ», - ասվում է հրատարակության համար արված Պենտագոնի հայտարարության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի գրասենյակն այդ մերժումը որակել է որպես ռազմական շփումներին մասնակցելու՝ «անհանգստություն առաջացնող դժկամություն»:
Իր հերթին CNN-ը հաղորդում է, որ ըստ Պենտագոնի՝ այս մերժումը ԱՄՆ-ին չի ստիպի հրաժարվել երկու երկրների ռազմական գերատեսչությունների միջև հաղորդակցության ավելի լավ ուղիներ ունենալու ձգտումից:
Ըստ CNN-ի՝ մեկնաբանելով այս տեղեկությունները՝ ԱՄՆ-ում Չինաստանի դեսպանատունը կասկածի տակ է դրել ամերիկյան կողմի հրավերի անկեղծությունը և հիշեցրել է Չինաստանի պաշտոնյաների, կառույցների և ընկերությունների հանդեպ ամերիկյան պատժամիջոցների մասին:
ԱՄՆ-ն Լի Շանֆուի նկատմամբ պատժամիջոցներ է սահմանել 2018 թ.-ին, երբ նա Չինաստանի ռազմական գերատեսչությունում պատասխանատու էր ռազմական գնումների համար. նրա օրոք Պեկինը ռուսական զինատեսակներ էր ձեռք բերել, այդ թվում Սու-35 մարտական ինքնաթիռներ և Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգ:
ԱՄՆ-ի նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչները քանիցս հայտարարել են երկու երկրների միջև ռազմական շփումների վերսկսման հարցում իրենց շահագրգռվածության մասին: Կողմերի միջև շփումներն ընդհատվել են այն բանից հետո, երբ 2023 թ.-ի փետրվարին ԱՄՆ-ն իր տարածքում խոցեց չինական օդապարիկը։

Пекин отклонил предложение Вашингтона о встрече министров обороны двух стран
Китай отклонил предложение США о проведении 2-4 июня в Сингапуре в рамках форума по безопасности «Диалог Шангри-Ла» встречи министров обороны двух стран. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на The Wall Street Journal.
«КНР вдруг проинформировала США о том, что отклоняет переданное в начале мая предложение министра обороны Остина министру обороны КНР Ли Шанфу встретиться с ним в Сингапуре на этой неделе», - говорится в заявлении Пентагона, переданном изданию.
Офис министра обороны США охарактеризовал отказ как «вызывающее обеспокоенность нежелание» вступать в военные контакты, говорится в сообщении.
В свою очередь CNN сообщает, что, по мнению Пентагона, этот отказ не заставит США отказаться от стремления к улучшению каналов связи между военными ведомствами двух стран.
Как сообщает CNN, комментируя эту информацию, посольство Китая в США усомнилось в искренности приглашения с американской стороны и напомнило о санкциях США против китайских чиновников, структур и компаний.
США ввели санкции против Ли Шанфу в 2018 году, когда он отвечал за военные закупки Министерства обороны Китая. Тогда Пекин приобрел российское вооружение, в том числе истребители Су-35 и зенитно-ракетный комплекс С-400.
Представители администрации президента США неоднократно заявляли о своей заинтересованности в возобновлении военных контактов между двумя странами. Контакты между сторонами были прерваны после того, как США в феврале 2023 года на своей территории сбили китайский аэростат.