Ադրբեջանի ՊՆ-ն Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք տեղափոխելու մասին ապատեղեկատվություն է տարածել. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն
Ադրբեջանի ՊՆ-ն Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք տեղափոխելու մասին
ապատեղեկատվություն է տարածել. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն  ապրիլի 21-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք է տեղափոխվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկարցել է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը, նշված տեղաշարժը հումանիտար նպատակներով ներքին բեռնափոխադրման դեպք է, ընդ որում՝ նկարահանված ավելի վաղ ժամանակահատվածում: «Ավելին, նրանց կողմից հրապարակված տեսանյութում երևում է ջրատար մեքենա, որով, հաստատ, հնարավոր չէ զենք տեղափոխել:
342856803_1229093947737772_7855891642344112369_n.jpg (42 KB)
Այսպիսով, հումանիտար բեռների փոխադրումները և ներքին տեղաշարժերն Ադրբեջանը, մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը, ներկայացնում է իբրև թե ռազմական տեխնիկայի ու զինամթերքի տեղափոխում: Մյուս կողմից, գրեթե ամեն օր խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացում անգամ Արցախի քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ՝ դադարեցնելով գյուղատնտեսական աշխատանքները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի ՆԳ նախարարությունը ևս մեկ անգամ իրազեկում է, որ Հայաստանից դեպի Արցախ միջպետական միակ ճանապարհը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակ է Ադրբեջանի կողմից։ Այդ ճանապարհով ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից իրականացվում է մարդկանց և բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժ՝ բացառապես հումանիտար նպատակներով:

YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. On April 21, the Ministry of Defense of Azerbaijan spread another misinformation that military equipment was allegedly transported from Armenia to Artsakh accompanied by Russian peacekeepers.
ARMENPRESS reports the Police of Ministry of Internal Affairs of Artsakh informed on its Facebook page that the said movement is a case of internal cargo transportation for humanitarian purposes, moreover, it was filmed in an earlier period. "Furthermore, in the video published by them, a water truck can be seen, with which it is definitely not possible to transport weapons.
Thus, Azerbaijan, misleading the international community, represents the transportation of humanitarian goods and internal movements as the transportation of military equipment and ammunition. On the other hand, almost every day violating the ceasefire regime, the Azerbaijani armed forces open fire even at the civilians of Artsakh, stopping the agricultural works," the message says.
The Artsakh Ministry of Internal Affairs once again informs that the only interstate road from Armenia to Artsakh is closed by Azerbaijan from December 12, 2022. Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross carry out very limited movement of people and goods on this road, exclusively for humanitarian purposes.