Ադրբեջանի ՊՆ-ն Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք տեղափոխելու մասին ապատեղեկատվություն է տարածել. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն
Ադրբեջանի ՊՆ-ն Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք տեղափոխելու մասին
ապատեղեկատվություն է տարածել. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն  ապրիլի 21-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք է տեղափոխվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկարցել է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը, նշված տեղաշարժը հումանիտար նպատակներով ներքին բեռնափոխադրման դեպք է, ընդ որում՝ նկարահանված ավելի վաղ ժամանակահատվածում: «Ավելին, նրանց կողմից հրապարակված տեսանյութում երևում է ջրատար մեքենա, որով, հաստատ, հնարավոր չէ զենք տեղափոխել:
342856803_1229093947737772_7855891642344112369_n.jpg (42 KB)
Այսպիսով, հումանիտար բեռների փոխադրումները և ներքին տեղաշարժերն Ադրբեջանը, մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը, ներկայացնում է իբրև թե ռազմական տեխնիկայի ու զինամթերքի տեղափոխում: Մյուս կողմից, գրեթե ամեն օր խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացում անգամ Արցախի քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ՝ դադարեցնելով գյուղատնտեսական աշխատանքները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի ՆԳ նախարարությունը ևս մեկ անգամ իրազեկում է, որ Հայաստանից դեպի Արցախ միջպետական միակ ճանապարհը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակ է Ադրբեջանի կողմից։ Այդ ճանապարհով ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից իրականացվում է մարդկանց և բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժ՝ բացառապես հումանիտար նպատակներով:

Минобороны Азербайджана распространило дезинформацию о переброске военной техники из Армении в Арцах: полиция Арцаха
Минобороны Азербайджана распространило дезинформацию о переброске военной
техники из Армении в Арцах: полиция Арцаха
Минобороны Азербайджана 21 апреля распространило очередную дезинформацию о том, что якобы из Армении в Арцах в сопровождении российских миротворцев была переброшена военная техника.
342856803_1229093947737772_7855891642344112369_n.jpg (42 KB)
Как сообщает Арменпресс, в этой связи полиция МВД Арцаха на своей странице в Facebook выступила с заявлением, в котором говорится:
«21 апреля министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию о якобы переброске военной техники из Армении в Арцах в сопровождении российских миротворцев.
Упомянутое перемещение является случаем внутренней перевозки грузов в гуманитарных целях, и оно было снято в более раннее время. Более того, на опубликованном ими видео виден водовоз, на котором точно нельзя перевозить оружие.
Таким образом, Азербайджан, вводя в заблуждение международную общественность, представляет перевозку гуманитарных грузов и внутренние перемещения за перевозку военной техники и боеприпасов. С другой стороны, почти ежедневно нарушая режим прекращения огня, азербайджанские вооруженные силы открывают огонь даже по мирным жителям Арцаха, мешая сельскохозяйственным работам.
Министерство внутренних дел еще раз сообщает, что единственная межгосударственная дорога из Армении в Арцах закрыта Азербайджаном с 12 декабря 2022 года. Таким способом Российские миротворцы и Международный комитет Красного Креста осуществляют очень ограниченное перемещение людей и грузов, исключительно в гуманитарных целях».