Ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակել են Արցախում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ
Ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակել են Արցախում գյուղատնտեսական
աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի Շոշի բաժանմունքի ավագ տեղամասային տեսուչը զեկուցագիր է ներկայացրել այն մասին, որ ապրիլի 18-ին ժամը 12:00-ի սահմաններում, Ասկերանի շրջանի օկուպացված Ակնաղբյուր գյուղի վարչական տարածքում` հայկական վերահսկողության տակ գտնվող ցանքատարածքներում, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային տարբեր զինատեսակներով կրակ են բացել մի խումբ քաղաքացիների ուղղությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են։ Հաղորդագրությունը փոխանցվել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։
ՌԴ ՊՆ՝ ապրիլի 19-ի հաղորդագրությն մեջ ևս նշվում է,. որ ռուսական խաղաղապահների  պատասխանատվության գոտում արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտման երկու դեպք՝ Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններում:

С азербайджанских позиций стреляли по мирным жителям Арцаха, выполнявшим сельскохозяйственные работы
С азербайджанских позиций стреляли по мирным жителям Арцаха, выполнявшим
сельскохозяйственные работы
Старший участковый инспектор отделения Шоши Аскеранского райотдела МВД Республики Арцах представил рапорт, что 18 апреля, около 12:00, с азербайджанских боевых позиций был открыт огонь по мирным жителям, выполнявшим сельскохозяйственные работы на подконтрольных армянской стороне посевных площадях административной территории оккупированного села Акнахбюр Аскеранского района.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МВД Арцаха, сельскохозяйственные работы были прекращены. Сообщение об инциденте было передано российским миротворческим силам.
В сообщении Минобороны России от 19 апреля отмечено, что в зоне ответственности российских миротворцев зафиксировано два случая нарушения режима прекращения огня, в Мартакертском и Аскеранском районах.