Հայաստանում այս տարի կբացվի առողջապահական 3 կենտրոն. Գևորգ Թամամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պրոֆ. Ռ. Հ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնում 2023 թվականին կմեկնարկեն նոր ծառայություններ, որոնք շատ կարևոր նշանակություն ունեն երկրի համար: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավար, ԵՊԲՀ մանկական ուռուցքաբանության եւ արյունաբանության ամբիոնի վարիչ, Իմունաուռուցքաբանության հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Գևորգ Թամամյանը:
«Առաջին կենտրոնը կբացվի հենց այս ամիս, այն «Քաղցկեղը վերապրածների կենտրոն»-ն է, որը կդառնա բուժումն ավարտած բոլոր երեխաների հանդիպման վայրը: Նրանք այդ նեղ մասնագիտացված կենտրոնում կշարունակեն մնալ հսկողության տակ, կտրամադրվի թե՛ բժշկական, թե՛ հոգեբանասոցիալական աջակցություն»,- նշեց Թամամյանը:
2023-ի ամռանը Հայաստանում կբացվի «Քաղցկեղի ժառանգական նախատրամադրվածության» կլինիկան, որը ստեղծվում է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի աջակցությամբ։ Ընթացքի մեջ է նաև երիտասարդների և պատանիների ուռուցքաբանական ծրագիրը: Գևորգ Թամամյանի խոսքով՝ այն աննախադեպ է լինելու Հայաստանի համար: Հատկանշական է, որ նույնիսկ զարգացած շատ երկրներ նման ծրագիր չունեն:
Տարեվերջին Հայաստանը կունենա նաև մանկական իմունոլոգիական կլինիկա։
Ներկա պահին հայ մասնագետներն աշխատում են միջազգային մասնագիտացված խմբերով, տարբեր երկրների առաջնակարգ ուռուցքաբանների հետ միահամուռ ուժերով քննարկում են մանկական քաղցկեղի յուրաքանչյուր դեպք՝ փորձելով գտնել բուժման ամենաազդեցիկ տարբերակները, կիսվել փորձով։ Հատկանշական է, որ հայ ուռուցքաբանների հեղինակությունը բավական բարձր է ոլորտում, ինչի վկայություններից է նաև մայիսին Հայաստանում անցկացվելիք Մանկական ուռուցքաբանություն միջազգային միության ասիական կոնգրեսը:
Մայիսի 18-21-ը Հայաստանում առաջին անգամհյուրընկալվելու էմանկական ուռուցքաբանության միջազգային միության ասիական կոնգրեսը (SIOP Asia 2023): Հայաստանը կդառնա հարթակ, որտեղ աշխարհի տարբեր երկրների կլինիկաների ու հետազոտական կենտրոնների ղեկավարներն ու առաջատար մասնագետները կկիսվեն մանկական ուռուցքաբանության բնագավառում տարվա հայտնագործություններով, գիտական նորարարություններով, լուծումներով։

В этом году в Армении откроются 3 новых медицинских центра: Геворг Тамамян
В 2023 году в Детском центре онкологии и гематологии МЗ Армении будут введены новые важные услуги. Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» рассказал руководитель центра, заведующий кафедрой детской онкологии и гематологии ЕГУ, директор НИИ иммуноонкологии, профессор Геворг Тамамян.
«Первый центр будет открыт в этом месяце, это Центр перенесших онкологию, который станет местом встречи всех детей, прошедших лечение. Они и дальше будут находиться под наблюдением в этом специализированном центре, им будет оказываться как медицинская, так и психологическая помощь», - отметил Тамамян.
Летом 2023 года в Армении откроется Клиника наследственной предрасположенности к онкологии, которая создается при поддержке Фонда здоровья детей Армении. Также реализуется программа молодежной и подростковой онкологии. По словам Геворга Тамамяна, для Армении это будет беспрецедентным событием. Примечательно, что такой программы нет даже во многих развитых странах.
К концу года в Армении появится и Детская иммунологическая клиника.
На данный момент армянские специалисты работают в международных специализированных группах, вместе с ведущими онкологами разных стран обсуждают каждый случай детского рака, пытаются найти наиболее эффективные варианты лечения, обмениваются опытом. Примечательно, что репутация армянских онкологов в этой сфере достаточно высока, о чем свидетельствует предстоящий в мае в Армении Азиатский конгресс Международного общества детской онкологии.
18-21 мая в Армении впервые пройдет Азиатский конгресс Международного общества детской онкологии (SIOP Asia 2023). Армения станет площадкой, на которой руководители и ведущие специалисты клиник и исследовательских центров разных стран мира поделятся открытиями года, научными инновациями и решениями в области детской онкологии.