Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները սահմանը կկարողանան հատել նույնականացման քարտերով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները սահմանը կկարողանան հատել նույնականացման քարտերով, և անհրաժեշտ չի լինի ներկայացնել անձնագիր։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին նախագիծը ներկայացրեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հարևան Վրաստանի հետ առանձնահատուկ հարաբերությունների կառուցումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Ճիշտ այդպես արտացոլված է Կառավարության ծրագրում։ Գործնականում ևս ամենատարբեր մակարդակներում կան ինտենսիվ շփումներ բոլոր գերատեսչությունների միջև։
Վրաստանը նաև մեր քաղաքացների համար գործնական և հանգստի նպատակով այցելությունների սիրված վայրերից է։ 2019 թվականի 1 միլիոն 365 հազար Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է այցելել Վրաստան։ Իհարկե, համավարակով պայմանավորված հետընթաց է գրանցվել։ Կարծում ենք, որ առաջիկայում դինամիկան կվերականգնվի»,- ասաց Միրզոյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր է համարում այս որոշումը, սակայն, ըստ նրա, կարող են որոշակի ռիսկեր առաջացնել, որոնց ուղղությամբ վրաց գործընկերների հետ արդյունավետ աշխատանք կտարվի։ «Հաճույքով նշեմ, որ այսօր սպասում ենք Վրաստանի պատվիրակությանը՝ վարչապետ Իրակլի Ղարբաշվիլի գլխավորությամբ: Երևանում տեղի է ունենալու Հայաստանի և Վրաստանի միջկառավարական հերթական նիստը։ Այս նիստի շրջանակներում հույս ունենք նաև այս համաձայնագիրը ստորագրել»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

Граждане Армении и Грузии смогут пересекать границу по идентификационным картам
Граждане Армении и Грузии смогут пересекать границу по идентификационным картам, без предъявления паспортов.
Как сообщает «Арменпресс», на очередном заседании правительства министр иностранных дел Арарат Мирзоян представил на утверждение проект предложения о подписании соглашения между Республикой Армения и Грузией о взаимных безвизовых поездках гражданобеих стран».
«Построение особых отношений с соседней Грузией является одним из приоритетов внешней политики Армении. Именно это отражено в плане правительства. На практике существуют интенсивные контакты между всеми ведомствами на различных уровнях.
Грузия также является одним из излюбленных мест для деловых поездок и отдыха наших граждан. В 2019 году Грузию посетили 1 миллион 365 000 граждан Республики Армения. Конечно, из-за пандемии произошел некий спад. Мы думаем, что в ближайшее время динамика восстановится», - сказал Мирзоян.
Никол Пашинян считает это решение важным, однако, по его словам, оно может вызвать определенные риски, по которым с грузинскими партнерами будет вестись эффективная работа. «Хочу отметить, что сегодня мы ждем грузинскую делегацию во главе с премьер-министром Ираклием Гарибашвили. Очередное межправительственное заседание Армении и Грузии состоится в Ереване. В рамках этого заседания мы надеемся подписать и это соглашение», - сказал премьер-министр.