Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները սահմանը կկարողանան հատել նույնականացման քարտերով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները սահմանը կկարողանան հատել նույնականացման քարտերով, և անհրաժեշտ չի լինի ներկայացնել անձնագիր։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին նախագիծը ներկայացրեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հարևան Վրաստանի հետ առանձնահատուկ հարաբերությունների կառուցումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Ճիշտ այդպես արտացոլված է Կառավարության ծրագրում։ Գործնականում ևս ամենատարբեր մակարդակներում կան ինտենսիվ շփումներ բոլոր գերատեսչությունների միջև։
Վրաստանը նաև մեր քաղաքացների համար գործնական և հանգստի նպատակով այցելությունների սիրված վայրերից է։ 2019 թվականի 1 միլիոն 365 հազար Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է այցելել Վրաստան։ Իհարկե, համավարակով պայմանավորված հետընթաց է գրանցվել։ Կարծում ենք, որ առաջիկայում դինամիկան կվերականգնվի»,- ասաց Միրզոյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր է համարում այս որոշումը, սակայն, ըստ նրա, կարող են որոշակի ռիսկեր առաջացնել, որոնց ուղղությամբ վրաց գործընկերների հետ արդյունավետ աշխատանք կտարվի։ «Հաճույքով նշեմ, որ այսօր սպասում ենք Վրաստանի պատվիրակությանը՝ վարչապետ Իրակլի Ղարբաշվիլի գլխավորությամբ: Երևանում տեղի է ունենալու Հայաստանի և Վրաստանի միջկառավարական հերթական նիստը։ Այս նիստի շրջանակներում հույս ունենք նաև այս համաձայնագիրը ստորագրել»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Armenian and Georgian nationals will be enabled to enter the two countries by producing only ID cards. Passports will no longer be required upon crossing the border.
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan commented on the simplification of the border crossing procedure at the Cabinet meeting.
“Building special relations with neighboring Georgia is among the foreign policy priorities of Armenia. That’s precisely stipulated in the Government Program. Practically too there are intensive contacts between all ministries in the most various levels. Georgia is also one of the favorite business and leisure destinations for our citizens. In 2019, 1 million 365 thousand citizens of Armenia visited Georgia. Of course the pandemic caused some decline, but we believe the dynamics will soon be recovered,” Mirzoyan said. The Cabinet approved the decision to sign the agreement.
Prime Minister Nikol Pashinyan attached importance to the decision. However, he noted that it could cause some risks, and that productive work will be done with Georgian partners in this regard. “I am pleased to note that today we are expecting the visit of the Georgian delegation led by Prime Minister Irakli Garibashvili. The meeting of the intergovernmental commission of Armenia and Georgia will take place in Yerevan. We hope to sign this agreement, among others, as part of the session,” PM Pashinyan said.