ԱԳ փոխնախարար Վահե Գևորգյանը մասնակցել է Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 6-րդ նախարարական հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարը Վահե Գևորգյանը մասնակցել է դեկտեմբերի 4-ին Բաղդադում կայացած Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 6-րդ նախարարական հանդիպմանը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ԱԳ հաղորդագրությունից: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Պերուի, Բոլիվիայի, Չինաստանի, Եգիպտոսի, Հունաստանի, Իտալիայի, Իրանի, Մեքսիկայի և ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչները, հանդիպումն Իրաքի ԱԳ նախարարի նախագահությամբ է եղել:
Իր ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ կարևորել է ֆորումի դերը՝ որպես մշակութային երկխոսության և համագործակցության հարթակ, որի գործունեությունն ուղղված է հնագույն քաղաքակրթությունների մշակութային հարուստ ժառանգության պաշտպանությանը։
Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հնագույն մշակութային ժառանգության վտանգված լինելու հանգամանքը և դրա նկատմամբ իրականացվող դիտավորյալ ոչնչացման, պղծման, յուրացման և վանդալիզմի ուղղորդված քաղաքականությունը։
Նախարարի տեղակալը  կարևորել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը՝ կանխելու հայկական հնագույն մշակույթին ժառանգության ոչնչացումը։ Այս տեսանկյունից ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելության հրատապ իրականացման անհրաժեշտությունը՝ 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակներում՝ որպես տարածաշրջանում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման կարևոր միջոց։
Ֆորումի ընթացքում կատարված աշխատանքների արդյունքում՝ անդամ-պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների կողմից ընդունվել է Բաղդադի հռչակագիրը: Անդամ-պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունել է Իրաքի վարչապետ Մոհամմեդ Շիա ալ-Սուդանին։
Այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպել է Իրաքի նախագահ Աբդուլ-Լատիֆ Ռաշիդին։ Հանդիպման ընթացքում Վահե Գևորգյանը նշել է, որ Իրաքը հանդիսանում է տարածաշրջանում ՀՀ վստահելի գործընկերը: Այս համատեքստում կարևորվել է երկկողմ համագործակցության բոլոր ոլորտների հետագա ծավալումը և զարգացումը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով առևտրատնտեսական կապերի շարունակական խորացման անհրաժեշտությունը: Բարձր է գնահատվել  իրաքյան կողմի ջանքերը՝ Բաղդադում անցկացված Հնագույն քաղաքակրթությունների նախարարական 6-րդ ֆորումի կազմակերպման աշխատանքներում։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը երկկողմ հանդիպում է ունեցել նաև Իրաքի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ֆուադ Հուսեյնի հետ։ Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանն առնչվող մի շարք հարցերի: Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու  հայ-իրաքյան հարաբերությունները:

Замглавы МИД Армении принял участие в 6-й министерской встрече Форума древних цивилизаций
В Багдаде 4 декабря состоялась 6-я министерская встреча Форума древних цивилизаций. Во встрече под председательством министра иностранных дел Ирака приняли участие представители Армении, Перу, Боливии, Китая, Египта, Греции, Италии, Ирана, Мексики, Альянса цивилизаций ООН и ЮНЕСКО.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своей речи заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян подчеркнул роль Форума как площадки культурного диалога и сотрудничества, отметив, что деятельность Форума направлена на защиту богатого культурного наследия древних цивилизаций.
Был подчеркнут тот факт, что в Нагорном Карабахе древнее армянское культурное наследие находится под угрозой исчезновения и проводится политика преднамеренного разрушения, осквернения, присвоения этого наследия и вандализма.
Замминистра подчеркнул важность поддержки международных партнеров для предотвращения уничтожения наследия древней армянской культуры. С этой точки зрения была подчеркнута необходимость безотлагательного осуществления технической миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и прилегающие районы в рамках Гаагской конвенции 1954 года как важного средства сохранения армянского культурного наследия в регионе.
По итогам проделанной в ходе форума работы главы делегаций государств-членов приняли Багдадскую декларацию. Глав делегаций государств-членов принял премьер-министр Ирака Мухаммед Шиа ас-Судани.
В ходе визита заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян встретился с президентом Ирака Абдул-Латифом Рашидом. В ходе встречи Ваге Геворкян отметил, что Ирак является надежным партнером Армении в регионе. В этом контексте была подчеркнута важность дальнейшего расширения и развития всех сфер двустороннего сотрудничества, подчеркнута необходимость постоянного углубления торгово-экономических связей. Высоко оценены усилия иракской стороны по организации состоявшегося в Багдаде 6-го министерского Форума древних цивилизаций.
Состоялась также двусторонняя встреча заместителя министра иностранных дел Армении Ваге Геворкяна с заместителем премьер-министра Ирака, министром иностранных дел Фуадом Хусейном. В ходе встречи собеседники затронули ряд представляющих двусторонний интерес вопросов, в числе проблемы региональной безопасности и мира. Стороны подтвердили готовность к развитию армяно-иракских отношений.